Nestačí jen „Klaustoříkal“. Pehe k euru a narcisovi Klausovi

27.09.2011 10:56 | Zprávy

Vrcholovým politikům, kteří mají vliv a mohou tedy něco udělat, by nemělo stačit jednání ve stylu „po bitvě je každý generál“. V souvislosti s komentáři, kteří oslavují jasnozřivost prezidenta Václava Klause, jenž předpověděl krizi eura, to uvádí v komentáři pro deník Právo politolog Jiří Pehe.

Nestačí jen „Klaustoříkal“. Pehe k euru a narcisovi Klausovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Částí české politiky a médií se šíří myšlenkový „výboj", že si náš prezident sice zaslouží občasnou kritiku, ale pokud jde o jeho schopnosti předvídat jisté krizové situace, jako je například krize eura, ukázal jasnozřivost. V komentáři pro deník Právo nazývá politolog Jiří Pehe tuto názorovou ofenzívu do sloganu „Klaustoříkal".

Sledujeme téma Euro

Připomíná rozšířenou existenci lidského druhu „jájsemvámtoříkal". Když se něco vážného děje, snaží se zodpovědní a rozumní lidé dát hlavy dohromady a situaci řešit. „Jájsemvámtoříkalové" a „jájsemmělpravdové", tedy většinou lidé s poněkud přerostlým narcistním egem, stojí opodál a do omrzení říkají, že měli pravdu.

Vrcholoví politici by neměli jen říkat, ale i konat

Podle politologa český prezident k tomuto druhu nepochybně patří. „Zajímavější je, že se nyní vynořují komentátoři, kteří Klausovo ´jájsemvámtoříkal´ transformují do obdivných úvah na téma ´Klaustoříkal´, jako kdyby se jednalo o bůhvíjakou zásluhu. Potíž je v tom, že vrcholovým politikům, kteří mají vliv a mohou tedy něco udělat, by nemělo stačit jednání ve stylu ´po bitvě je každý generál´," upozorňuje Pehe.

Navíc to, že měnová unie je odsouzená bez fiskální unie ke krachu, říkala řada lidí. K tomu nebylo zapotřebí žádné velké jasnozřivosti. Podle politologa tedy není podstatné, co Klaus, coby politik zastávající nejvyšší státní funkce, „říkal", ale co udělal. „Přišel s nějakou mezinárodní iniciativou, položil nějaké jasné české stanovisko na stůl v Bruselu, kromě výroků nesoucích se v zakyslém ´jámámpravdu´ tónu?" ptá se Pehe.

Chybí sebevědomí k přeměně v dějinotvorný subjekt

Horší je, že tímto stylem myšlení je nakažená i česká vláda. Její představitelé sice připomínají, že pád eura nebo krize samotné Unie by měly pro nás kruté následky, ale odmítají Českou republiku aktivně zapojit do hledání řešení. „Jájsemvámtoříkalovský" komplex je bohužel jen posilováním syndromu malého národa, který je přesvědčen o své výjimečnosti, ale pravidelně podléhá mocnějším silám.

Politolog se domnívá, že ani po dvaceti letech svobody nemáme tolik sebevědomí k přeměně z objektu dějin v dějinotvorný subjekt a opět se tváříme jako „oběti", jejichž opakovanému „myjsmevámtoříkali" nikdo nenaslouchal. „Části společnosti evidentně stačí ke spokojenosti ´Klaustoříkal´," konstatuje závěrem Pehe.

K věci:

Klaus: Já to říkal, euro je iracionální projekt 

Prezident Klaus: Některé mýty o euru přetrvávají 

Analytici: Klaus má pravdu, s korunou čelíme krizi lépe 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Matka získala po zastání rodičovský příspěvek ve výši okolo 280.000 korun

10:34 Ombudsman: Matka získala po zastání rodičovský příspěvek ve výši okolo 280.000 korun

Stěžovatelka žije s dítětem v České republice, odkud pracuje na dálku z domu pro zaměstnavatele se s…