Nevím, jestli průzkumy stojí na reálných základech, říká politolog Lebeda

24.05.2010 11:35 | Zprávy

Sociolog a politolog Tomáš Lebeda poukázal v rozhovoru pro Rádio Česko na to, že agentury zabývající se předvolebními průzkumy, pracují pro veřejnoprávní média a zároveň pro politické strany, což je špatně.

Nevím, jestli průzkumy stojí na reálných základech, říká politolog Lebeda

Podle posledního průzkumu společnosti Factum Invenio, který agentura udělala pro Mladou frontu Dnes ve dnech 7. až 20. května na vzorku 1004 lidí, by ČSSD volilo 26,3 procenta respondentů, ODS pak 22,9 procenta. Do sněmovny by se kromě komunistů, Věcí veřejných a TOP 09 dostali ještě lidovci s 5,5 procenty hlasů. Na hranici volitelnosti pak jsou SPO - zemanovci a Zelení.

„Když se dívám na jednotlivá čísla, kladu si otázku, jestli opravdu stojí na reálných základech. Nicméně nemám ale důvod zpochybňovat tento konkrétní výzkum," řekl k tomu pro Rádio Česko sociolog a politolog Tomáš Lebeda. Ten se volebními modely dlouhodobě zabývá.

Proč agentury pracují přímo pro média?

Lebeda ale na druhé straně zdůraznil, že letošní průzkumy jsou vzájemně dost odlišné. Upozornil také na to, že se často tvrdí, že se spekuluje s daty u malých stran. „To samo o sobě nepřispívá k tomu, aby byly průzkumy celkově vnímány věrohodně," podotýká. Nahrává prý tomu také fakt, že některé agentury pracují přímo pro určitá média.

 „Na trhu by měl být pořádek. Kdyby zde byl, nebylo by možné, aby například agentury pracovaly pro veřejnoprávní médium a zároveň pro nějakou politickou stranu," zdůraznil Lebeda.

Vrátily se ke starým modelům

Problémem také je, že přestože se některé agentury v minulosti zavázaly k jiné interpretaci svých dat, tak nyní se opět vrátily ke starému modelu. „Přes dohody, které byly v minulosti uzavřeny, se opět vrátily k publikování pouze procentuálních stranických preferencí, které poskytují médiím," vysvětlil politolog.

A právě to podle něj vede k tomu, že mnohá média ony průzkumy dezinterpretují. „Stranické preference nejsou určeny pro předpověď volebních výsledků. Je v nich velký procentuální podíl neurčitých odpovědí typu ‚nevím, nezúčastním se voleb‘ a ta procenta pro jednotlivé strany jsou pak nižší. V případě malých stran to může znamenat, že se opticky dostanou pod onu pětiprocentní hranici, která je pro voliče tolik důležitá a kterou tak sledují."

„Přitom ve skutečnosti, kdybychom neutrální odpovědi odebrali, může se stát, že se menší strany přes pětiprocentní hranici pohodlně přehoupnou. Tento typ dezinterpretace se tedy bohužel opakovaně objevuje a je otázkou, do jaké míry je to chyba do jaké úmysl," dodal pro Rádio Česko Lebeda.

Čtěte také:
Paroubkovo Pyrrhovo vítězství? Premiérem může být i Nečas

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

20:16 Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

Skautský oddíl ve Verměřovicích se schází v nové klubovně. Na rekonstrukci přispěla Nadace ČEZ částk…