Od ledna do června 2009 změnilo v ČR dodavatele elektřiny 47.512 odběratelů, zatímco v prvním letošním pololetí to bylo 105.812.
Podle odborníků nárůst odráží rostoucí konkurenci. Na trhu se náhle vyrojil celý zástup alternativních dodavatelů, kteří velkým hráčům jako ČEZ, Pražská energetika či E.ON každý měsíc odlákají tisíce zákazníků. Navíc se na český trh s elektřinou nově vrhla i silná skupina RWE, která tu dosud prodávala pouze plyn.
Nabídky předbíhají jedna druhou. Jako u mobilních operátorů
Masívní reklama zapůsobila nejvíce na české domácnosti. K jinému prodejci jich letos přešlo už téměř 60.000. Podnikatelé se rozhodli pro změnu dodavatele ve více než 36.000 případech. Z velkoodběratelů změnilo dodavatele necelých 10.000.
Pražská energetika (PRE) ve snaze udržet krok s konkurencí začala zákazníkům nabízet pevně stanovenou cenu elektřiny do roku 2012.
"Odchází od nás 1500 až 2000 zákazníků měsíčně," uvedl mluvčí PRE Petr Holub. "Nemůžeme sedět s rukama v klíně. Chceme tento negativní trend zastavit a otočit ho v náš prospěch."
S nabídkou pevně stanovené ceny elektřiny přišly v minulosti také ČEZ a E.ON.
Společnost Bohemia Energy nedávno představila ještě agresívnější taktiku. V boji o zákazníka začala garantovat nejnižší ceny elektřiny a plynu na dobu dvou až deseti let. Pokud firma záruky nedodrží, může klient smlouvu vypovědět bez jakýchkoli poplatků. V jiném případě zaplatí 3000 korun.
Odborník na energetiku PricewaterhouseCoopers Audit Richard Rezner přirovnal současnou situaci na českém trhu s energií k situaci, kdy se před několika lety uvolnil telekomunikační trh. Tehdy rázem nastal tvrdý konkurenčí boj, který se nezastavil dodnes.
Čtěte také:
Jandák zaútočil na ČEZ. Jsou tam sobecké zájmy firmy, ne lidí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro