Opozice chtěla jednat o korupci a zpovídat premiéra. Neuspěla

20.09.2011 22:49 | Zprávy

Sněmovna pouze silou koalice schválila pořad svého jednání. Opozice jí vyčítá, že jakmile chce prosadit kritický jednací bod, nebo bod poukazující na možný trestný čin, dělá koalice mrtvého brouka a prosadí si silou.

Opozice chtěla jednat o korupci a zpovídat premiéra. Neuspěla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas a Alexandr Vondra ve sněmovně

Opozice chtěla projednat zprávu Nezávislého kontrolního úřadu (NKÚ), v níž podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD) podává úřad informaci o několikanásobném porušení zákona Ministerstvem obrany. Jedná se o projekt - partnerství veřejného a soukromého sektoru, který se týkal rekonstrukce ubytovny personálu a parkoviště Ústřední vojenské nemocnice.

Psali jsme:
Držíme hubu jako za komunistů, hněval se miliardář Babiš v Hydeparku

Zaorálek upozornil sněmovnu na podivné okolnosti zakázky tohoto projektu o nichž mluví zpráva NKÚ. „Cena této zakázky byla v průběhu let od roku 2006 zvýšena z 1 miliardy na 6,4 mld., za ubytovací prostory Ministerstva obrany," důrazně upozorňoval místopředseda sněmovny Zaorálek.

Je to zločinné spiknutí, zuřil Zaorálek

„Zakázku, kde se nakonec v celé té podivné soutěži ukázalo, že má jenom jednoho uchazeče - anonymní společnost Prague Military Hospital Concessions, získala tato anonymní společnost, protože se stala nakonec jediným subjektem, který zůstal v soutěži," hřímal Zaorálek. Přesto byla podle něj společnost schválena. „Opakuji - ta zakázka se zvýšila z 1 miliardy na 6,4 miliardy v průběhu let od roku 2006. Ta zakázka se zvýšila pětkrát," varoval Zaorálek.

Zpráva NKÚ mluví o tom, že autoři projektu záměrně používali zkreslené informace, aby údajnou výhodnost miliardové investice zdůvodnili. Zdůvodnění by bylo podle Zaorálka groteskní, kdyby se nejednalo o tak vysoké finanční částky, a kdyby se nejednalo o veřejné finanční prostředky. „Zdůvodnění je třeba takové, že se mluví o přesněji nepojmenovaném riziku na úrovni 470 miliónů, které nikdy nebylo objasněno," komentoval zprávu Lubomír Zaorálek.

Místopředseda sněmovny zároveň konstatoval, že těch podivuhodností je tam celá řada. „Já se ale domnívám, že to, co tady NKÚ dokládá, je obraz tak hrůzný, že to mohu shrnout jediným konstatováním, že celá ta akce nese znaky zločinného spiknutí", konstatoval. Jediná možná reakce na to je podle Zaorávka podání trestního oznámení. „Mě by zajímalo, kdo ho podá a jakým způsobem bude podáno," dodal

Tři kauzy obrany, ani jedna objasněna. Zametou se všechny pod koberec?

Zaorálek zároveň připomněl, že celá historie ubytovny personálu Ústřední vojenské nemocnice končí za působení ministra Alexandra Vondry, který této anonymní firmě daroval 143 miliónů. Což se podle zprávy NKÚ událo tak, že nejdříve ministr Vondra vnutil vládě schválení dodatku, který upřesňoval, že je možné od smlouvy se společností Prague Military Hospital Concessions odstoupit, pokud bude firmě vyplacena částka až 175 miliónů. Alexandr Vondra argumentoval svým vládním kolegům tím, že bez dodatku by nebylo možné smlouvu zrušit, pokud se stát chce vyhnout arbitráži.

Nejvyšší kontrolní úřad však upozornil, že stát podepsáním tohoto dodatku se zbavil nástroje, kterým se dalo čelit případným stížnostem dodavatelské firmy. Navíc NKÚ podle Zaorávka uvádí, že prověřením neshledal žádné důvody pro zavázání se k úhradě oněch 143 milionů. „Prostě, v té zprávě se konstatuje, že k vyplácení 143 miliónů anonymní firmě nebyl žádný relevantní důvod. A (NKÚ) uvádí, jakým způsobem se dala smlouva ukončit bez jakéhokoliv rizika," zuřil Zaorálek.

„Znamená to, že jsme v této Sněmovně ještě ani nedokončili kauzu ProMoPro, my jsme ještě ani nevyřešili problém stamiliónů, které zmizely -a dosud to nebylo vysvětleno- v kauze, která se týkala českého předsednictví, a už tady máme novou kauzu, ve které se dozvídáme, že Alexandr Vondra vyplatil 143 miliónů anonymní firmě Prague Military Hospital Concessions jako vyvrcholení naprosto ostudné záležitosti, která - opakuji - nese znaky zločinného spiknutí.

Stovky milionů vyhozené zbytečně. Navíc šlo podle NKÚ o lži, tvrdí Zaorálek

Zaorálek pak naléhavě žádal sněmovnu, aby zařadila na pořad jednání tento bod, který by umožnil vytvořit například parlamentní vyšetřovací komisi, jež by tuto záležitost prošetřila. „Jestli tato Sněmovna chce ještě být k něčemu v této zemi, tak si nedovedu představit, že se touto věcí nebude zabývat," konstatoval Zaorálek. Podle něj ze zprávy NKÚ dále plyne zjištění, že vedle toho místa stojí další velký hotel české armády a že celý projekt byl naprosto zbytečný. „Prostě ty absurdity a ta grotesknost v této zprávě nabyla podoby, s jakou jsem se nikdy ani u zpráv NKÚ v minulosti nesetkal. Je to čtení, jaké jsem od NKÚ ještě nečetl, kroutil hlavou Zaorálek.

Za ostudné, označil místopředseda Zaorálek, skončit tuto podvodnou akci tím, že se někomu nejistému vyplatí 143 miliónů za nic, a podle zprávy NKÚ, úplně bez důvodu. Jen proto, že se předtím podařilo Vondrovi prosadit ve vládě dodatek, podle nějž se musí nějaké peníze vyplatit, a zároveň tímto dodatkem zabránil možnosti se do budoucna bránit.

Přes veškeré apely Lubomíra Zaorálka, přes zprávu Nezávislého kontrolního úřadu, koalice zařazení tohoto bodu na pořad jednání sněmovní schůze zamítla.

Sledujeme téma Korupce

Komunisté chtěli po premiérovi vysvětlení jak pořídil na Šluknovsku

Na další „násilí" koalice poukázal ve svém vystoupení mimo jiné také komunistický poslanec Kováčik (KSČM).

Opozice požadovala, aby předseda vlády premiér Petr Nečas (ODS) informoval sněmovnu o své návštěvě na severu Čech v problematických obcích na Šluknovsku, a ve Varnsdorfu. Koalice svými hlasy zamítla tento bod, což komunisty velmi rozčílilo. „Chtěli jsme dát možnost panu premiérovi, aby nám nezkresleně sdělil, jaké světlo do tohoto regionu přinesl," dožadoval se premiérovy informace za komunisty Josef Kováčik. Sněmovna však zamítla včlenit i tento bod do programu probíhající schůze.

Komunistické polance rozhněvalo, že sněmovna ignorovala požadavek sociální demokracie prošetřit zprávu NKÚ. „Nelze nadále totiž trpět na jedné straně kázat vodu, to znamená mluvit, třepit si leckdy i ústa o korupci, o boji proti korupci, o protikorupční vládě, o protikorupčním zaměření všelijakých komisí, vládních výborů a tak podobně, a na druhé straně v okamžiku, kdy je zde patrně silné podezření na korupci, tak silné, že se navrhuje jako obsah nového navrhovaného bodu této schůze, hlasovat proti, tedy pít víno,"zlobil se Kováčik poté, co sněmovna zamítla návrh Lubomíra Zaorálka ke zprávě NKÚ.

Opozice se jen předvádí, tvrdí předsedkyně sněmovny

„Na začátku schůze navrhuje opozice vždy takové body, aby upozornila na sebe a na svou aktivitu. Bylo tomu tak i v minulosti," řekla pro ParlamentníListy.cz předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podle ní by však zařazení těchto bodů nevedlo k žádným závěrům.

„Na půdě sněmovny by nevypadly žádné závěry, které by pomohly Šluknovsku, bylo by to povídání, ale bez závěru," řekla Němcová. Premiér už podle ní svůj závěr vyslovil a přinesl i nějaká řešení. „Tady by to byla jen ztráta času," řekla předsedkyně.

Pokud jde o zprávu NKÚ, měly by podle Němcové projednat onu zprávu nejprve jednotlivé orgány sněmovny. Zpráva by se měla nejprve prostudovat, než by se podle Němcové vyslovily nějaké závěry. Na připomínku ParlamentníchListů.cz, že komunisté hovořili o vytvoření vyšetřovací parlamentní komise předsedkyně uvedla, že se k tomuto bodu může sněmovna v budoucnu vrátit.

"Já osobně nejsem přítelem takového způsobu zařazování nových bodů," řekla Němcová. „Je třeba si prostudovat tu zprávu NKÚ, zjistit, co je tam dobře nebo špatně (ve zprávě NKÚ) vyvodit z toho závěry a řešení. To v žádném případě nepopírám," konstatovala předsedkyně.  „Tohle ale byla exhibice," dodala. Podle ní ke konkrétnímu navržení vyšetřovací komise dnes nedošlo a vše se odehrávalo pouze ve verbální rovině.

Dále čtěte:
Davy revolucionářů chtějí svrhnout Nečase. Odborník: Komedianti, sprejeři

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

7:31 Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

Na konci července provedli ústečtí celníci z odboru pátrání Generálního ředitelství cel na území Pra…