„Jde také o nákup čistící techniky, která by permanentně čistila ulice měst. A také vrácení peněz z ministerstva životního prostředí, tedy z odvodů, které dáváme do státního fondu životního prostředí. Je to zhruba sto milionů korun ročně. Za deset let to mohla být miliarda, se kterou jsme mohli něco udělat," upozornil hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas v rozhovoru Radiožurnálu.
Zároveň zdůraznil, že klíčové je i jednání s Polskem, protože polské podniky především ve slezské pánvi mají daleko měkčí limity, než máme v Česku. „Když se obrátí vítr směrem k nám, tak sem míří i polétavý prach. Kompromis se musí vyjednat na úrovni vlády," upozornil hejtman.
Pracovní skupina už dokonce zaznamenala reakci vlády na svou dosavadní práci „Ministr životního prostředí deklaroval, že si největší znečišťovatelé budou moci sáhnout na finanční prostředky a bude to jakýsi stimul pro ty podniky, aby vyměnily technologie za šetrnější," uvedl Palas.
„Realisticky viděno, ale problémy budou zřejmě přetrvávat ještě tuto zimu a musí se odpracovat velký kus práce, aby se to v dohledné době pohnulo, řekněme do dvou až tří let," dodal Palas s tím, že věří, že se věci brzy rychle posunou kupředu.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb