Penzijní reforma počítá se snížením pojistného a zvýšením sazby DPH

09.06.2010 15:11 | Zprávy

Zpráva poradního expertního sboru ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, takzvané Bezděkovy komise, skutečně obsahuje dvě varianty reformy. Obě kladou větší důraz na individuální spoření. K návrhu komise se kloní všechny tři strany rodící se koalice ODS, TOP 09 a VV.

Penzijní reforma počítá se snížením pojistného a zvýšením sazby DPH

Návrhy počítají se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a jednotnou sazbou DPH 19 procent.

V první variantě je údajně obsaženo, že by lidé do čtyřiceti let věku odváděli do současného státního pilíře pouze 20 procent. Další tři procenta by si posílali na individuální penzijní účet. Lidé starší 40 let by si spořili na důchod podle současného systému. Tento systém by byl podobou opt-outu, o kterém se uvažovalo již za Topolánkovy vlády.
  

Druhá varianta je o nepovinném spoření

Druhá varianta prý počítá s přesunem tří procent hrubé mzdy na individuální penzijní účet, ale nepovinně a nad rámec 23 procent. Každému, kdo by si dobrovolně ukládal, by stát přidal další tři procenta. U obou variant by se také snížily stropy na pojistné ze šestinásobku na trojnásobek životního minima. Lidé, kteří do systému odvedli více, by podle návrhů měli v důchodu více peněz než ti, kteří odvedli méně.

Vvobou variantách by lidé odváděli na sociální pojištění 23 procent hrubé mzdy místo současných 28. Změny navržené komisí by tak pro státní rozpočet znamenaly ztrátu ve výši 50 miliard korun ročně.

Deficit by se pokrýval z jednotné sazby DPH ve výši 19 procent. Zrušila by se tedy snížená sazba DPH, zdražily by například potraviny či léky.

Zvyšování odchodu do důchodu bude nezbytné

Komise chce také zvyšovat věk pro odchod do důchodu a zrušit vdovské a vdovecké důchody. Vyplývá to ze závěrečné zprávy komise zveřejněné na webech ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí.

Dvě varianty návrhu dnes představila komise Vladimíra Bezděka na odborném semináři v Senátu. Ministr financí Eduard Janota i ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka závěry komise pochválili.

„Já si myslím, že to byl jeden z pozitivních bodů mé úřednické kariéry, že jsem dal dohromady odborný tým expertů, který na základě analýz zpracoval návrhy reformy. Bývalí ministři tu dobu, kdy byl čas na provedení reformy, prospali a teď je nejvyšší čas reformu zahájit. To ale bude muset učinit až vláda nová," podotkl v této souvislosti Janota.

V rozhovoru pro Českou televizi ale Janota zmínil, že obě dvě varianty Bezděkovy komise budou drahé - druhá varianta je přitom méně náročná pro rozpočet.  

Foto: Hans Štembera

Čtěte také:

Bezděk: Vedle státního pilíře důchodů je třeba posílit „spořící" nohu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…