Tomský míní, že možnost stávky je nyní brána již jako zděděné privilegium, i když je fakt, že tomu tak v minulosti vždy nebývalo. „Stávka má za cíl vždy blokovat normální každodenní život a podle mě nelze moc oddělit to, že zaměstnanci nenastoupí do práce, a to, že budou třeba blokovat silnice. Obojí má za cíl způsobit škody a počítá se s tím. Aby se snažili zabránit škodám snad po nich ani nemůžete chtít. Právo na stávku je právo na určité násilí, je to určité vydírání," řekl ParlamentnímListům.cz Tomský.
- TÉMA: Stávka
Armáda a četnictvo se již nepovolává
„Je fakt, že dříve se proti stávkařům povolala policie, četnictvo či armáda, ale posledních sto let je brána stávka i to, co ji provází, za něco přípustného a není to považováno již za něco tragického. Za Rakouska se ještě v 19. století považovalo zastavení produkce za těžké poškození společnosti. Tím, že existuje legální právo na stávku, tak už se té blokaci nedá dnes moc zabránit," dodal Tomský.
Tomský vzpomínal, že v době Margaret Thatcherové v osmdesátých letech byli ti, kteří se nechtěli na stávce podílet („stávkokazi") často zmláceni. Podle Tomského je dnes největším problém, že většina odborářů je ze státních firem. „Odbory těží z toho, že zde je až 40 procent státních zaměstnanců a odbory chtějí stát vyždímat. U soukromé firmy si každý rozmyslí, jestli v ní bude stávkovat, protože ví, že by mohla zkrachovat a on by mohl přijít o práci," myslí si Tomský.
Více: Zažil stávky a rozvrat. Toto radí proti odborům a ČSSD
Armáda státních zaměstnanců, armáda odborů
"Kdyby bylo méně státních zaměstnanců a administrativy, deset procent, jako třeba za první republiky, tak by byly odbory naprosto bezvýznamné," říká pro ParlamentníListy.cz Tomský. Jako hlavní problém vidí rozbujelou zhýčkanou byrokracii, která se staví proti snižování platů a úsporám a proti propouštění. „K občanské válce se neschyluje, tak to nevidím jako velké drama. Byly i horší stávky," bere věc s nadhledem myslitel.
Poradce premiéra pro lidská práva Roman Joch míní, že právo na stávku je oprávněné a i blokády silnic a podobné protesty bývají tolerovány. „Uznávám právo na stávku. Myslím si, že sami odboráři tím, že lidem způsobí problémy, a komplikace ztratí na popularitě a hodně lidí naštvou," řekl serveru ParlamentníListy.cz Joch.
Policie by měla zasáhnout, míní strana Klausova exporadce
„Státní moc může zasáhnout, pokud by byly ohroženy zdraví a bezpečnost státu. Tedy policie by měla konat donucovacími prostředky pouze a jen v krajním případě," dodal Joch.
To pravicová Strana svobodných občanů, kterou založil exporadce prezidenta Václava Klause Petr Mach, míní, že v případě, že odbory blokovaly silnice, policie by zasáhnout měla. „Policie musí přistupovat k odborářům stejně jako ke kterémukoliv jinému narušiteli plynulosti dopravy," uvedl Radim Smetka, místopředseda Svobodných. (Prohlášení Svobodných ZDE )
Čtěte také:
-
"Stávkobijec" Kalousek může dopadnout zle. Dostal druhé varování
-
Stávka rozzuřila mladé komunisty. Hrozí čistkami a ozbrojeným odporem
-
Odboráři mají plán, jak porazit vládní reformy. Dufek ho prozradil
-
Spolužačka Jana Palacha: Z toho, co se dnes děje, by radost neměl
-
Myslitel se zastal Nečase: I blbá vláda špatné pravice je lepší než levice
-
Pravicový filozof o vládě: Slaboch Nečas, hloupý účetní Kalousek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík