Při konfliktu bychom se neubránili, ale NATO je užitečné, míní Češi

16.03.2012 19:25 | Zprávy

Tři pětiny Čechů jsou stále spokojeni s členstvím ČR v NATO a považují Severoatlantickou alianci za potřebnou. Vyplývá to z výsledků dvou lednových průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Důvěra obyvatel České republiky v NATO se v posledních letech nijak výrazně nezměnila. Většina lidí také míní, že je nutné bránit suverenitu státu, ale v konfliktu by rozhodovaly velmoci a Česko by se samo neubránilo.

Při konfliktu bychom se neubránili, ale NATO je užitečné, míní Češi
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

S členstvím v Severoatlantické alianci je podle průzkumu spokojeno 57 procent Čechů, 26 procent lidí vyjadřuje naopak nespokojenost. Ovšem téměř pětina dotázaných uvedla, že se k této otázce neumí vyjádřit, z čehož lze podle pracovníků CVVM soudit, že členství v NATO je poměrně nesrozumitelné a odtažité téma. Poměr Čechů spokojených a nespokojených s členstvím v NATO je za posledních deset let stále přibližně stejný.

Více než tři pětiny obyvatel České republiky také míní, že je Severoatlantická aliance potřebná. O její nepotřebnosti je naopak přesvědčeno 24 procent lidí a 13 procent se k této otázce neumí vyjádřit. Oproti loňsku mírně posílil podíl Čechů považujících alianci za nepotřebnou, o šest procentních bodů. Podíl příznivců NATO klesl z loňských 68 na 63 procent. Velké změny v názorech české společnosti na potřebnost aliance však CVVM v posledních letech nezaznamenalo.

Nato zajišťuje bezpečnost států

Spokojenost s členstvím v NATO a přesvědčení o její potřebnosti častěji a důrazněji vyjadřují muži, vysokoškolsky vzdělaní lidé a účastníci průzkumu, kteří považují svou životní úroveň za dobrou. V rozdělení podle stranických preferencí jsou s NATO značně spokojenější příznivci ODS a TOP 09, méně už sympatizanti sociálních demokratů a komunistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

16:26 MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 4…