“Kdo bude příštím prezidentem, skutečně není stěžejní otázkou těchto dní, ovšem shazovat toto téma zrovna dvakrát moudré není. Nebo snad stojíme o další ostudu při volbě a možnou ostudu i po zabydlení nové hlavy státu na Pražském hradě?” ptá se Jelínek. Politické strany si svými sliby na sebe podle něj ušily bič.
SLEDUJEME téma přímá volba
Velkým problémem jsou hlavně pravomoci a mantinely, které určují prezidentovy možnosti. To je momentálně ten největší spor mezi stranami, v jejichž rukou osud volby je. “Soudím však, že podmiňovat jimi dohodu koalice a opozice nad podrobnostmi přímé volby, by bylo zbytečné,” myslí si autor.
“Zdá se, jakoby velké strany pouze zkoumaly, jak vlepit Černého Petra, tedy vinu za zmaření přímé volby, do rukou konkurence,” tvrdí a připomíná, že momentálně by přímá volba byla jistě nevýhodnější pro vládní koalici, protože vláda je obecně nepopulární, volba nepřímá by byla velmi vyrovnaná.
To, aby někdo skutečně vyhrál bez trapného přetahování jako v roce 2008, bude chtít velké ústupky všech stran. “Pokud by se tento manévr povedl a na Hrad usedla žena či muž tmelící, nikoli rozdělující společnost, mohli bychom bouchnout hned několik lahví šampaňského najednou,” píše Jelínek.
Psali jsme:
Přímá volba prezidenta může uspět. Pro je i ČSSD
Poslanci začnou probírat přímou volbu prezidenta
Kandidát na prezidenta nemusí být členem ODS, uvažuje Tluchoř
Sobotka: Zeman na Hrad, to ne. Vyškrtnul se sám
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh