Pro samého Havla zapomínáme na Kryla. A on se pro nás utrápil, říká zpěvák

23.03.2012 6:53 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Kdyby žil Karel Kryl, asi by byl obrovsky zklamaný z vývoje sociální demokracie u nás, přitom právě v ČSSD prý viděl cestu. Nebo si to alespoň myslí Zbyněk Ziggy Horváth – zpěvák, který má v repertoáru řadu Krylových písní. Ten, který minulý týden na pražském Václavském náměstí zpíval písně Karla Kryla se stovkami demonstrujích po boku.

Pro samého Havla zapomínáme na Kryla. A on se pro nás utrápil, říká zpěvák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Písničkář Ziggy Horváth

Když ho iniciátoři Holešovské výzvy oslovili, zda by nemohli použít jeho píseň s názvem Infekce doby jako součást videa, ve kterém zvali lidi do ulic, Horváth souhlasil. „Přečetl jsem si všechny body a přiznám, že některé pro mě byly sporné. Přesto jsem nakonec tu snahu podpořil, pokládal jsem ji za správnou a potřebnou,“ řekl ParlamentnímListům.cz. A přiznal, že v okamžiku, kdy stál na Václavském náměstí a slyšel dav lidí stojící před ním zpívat společně písně Karla Kryla, byl to pro něj dojemný pocit.

„Já osobně mám Kryla rád a měl jsem ho rád už v dětství – písničky Petra Kotvalda mně opravdu nikdy nic neříkaly. Stává se mi, i když nezpívám jen jeho písně, ale mám také řadu písniček z vlastní tvorby, že po jeho textech dozpívám a musím odejít z jeviště bez jakéhokoli komentáře – uvědomím si totiž, jak silná slova a poselství v těch jeho textech jsou i pro současnou dobu. Nedočkal se zatím zasloužených poct, protože média se dřív, stejně jako nyní obávají zveřejnit skutečnou pravdu. A to divadlo kolem smrti Václava Havla zřejmě zase na další čas zablokovalo možnost přemýšlet o osobnosti Kryla, který správně poukazoval na to, že Havel nebyl tím, za koho byl pokládán. Přesto si myslím, že i když plná rehabilitace Karla Kryla je asi opravdu hodně daleko před námi, že byl již nyní rehabilitován v srdcích obyčejných lidí. A jeho rehabilitace pokračuje každou další špatností mocných, která vyjde najevo,“ dodal Horváth.    

Karel Kryl je tématem i jednoho z veřejných zápisků deníčku na Horváthově blogu. Mimo jiné tam zpěvák uvádí:

„Před malou chvílí mi telefonoval spisovatel Antonín Mareš, starší pán s dobráckým pohledem a přívětivým hlasem. Seznámili jsme se v Bratislavě při podpoře protestů našich bratří bojujících s tamní korupční mafií a naposled jsme se viděli na akcích proti stejnému neřádu vysávajícímu radost z našich životů v Praze. Najednou zavolal, pozdravil mě a bez dalšího mi řekl: Ziggy, já jsem miloval Karla Kryla, ale nerozumněl jsem mu. Nechápal jsem, co nám to po listopadu říká. A on se tím trápil. A utrápil se kvůli nám k smrti. A mě to mrzelo. Celá léta jsem v sobě nosil ten pocit viny. Až jsem potkal tebe. Dnes už tu chybu neudělám. Ty jsi pokračovatelem Karla Kryla. Mám tě moc rád a rozumím ti. Chci, abys to věděl…"

A svěřuje se, že poté, co volající zavěsil, zůstal dojatý. „Slzy se mi draly do očí. Kolik z nás má potřebu jakkoli vyjádřit těch pár slov. Karle, promiň..,“ doplnil.

Sametový podvod nechal nehezké dědictví

Ačkoli ke Karlu Krylovi zpěvák protestsongů, moderátor i politický aktivista Horváth vzhlíží jako k idolu, situaci v zemi vnímá kriticky i sám. „Sametový podvod nám zanechal nehezké dědictví - z bezcharakterních normalizátorů jsou novodobé elity a majitelé republiky, stalinistická KSČm dál vesele úřaduje na všech úrovních politiky i byznysu a korupce ničí tržní prostředí jako nevyléčitelný tumor. Představy právního státu postaveného na zdravé občanské společnosti se v mafiánkém systému tiše krčí kdesi v koutě. Ne všichni se s tím ale smířili,“ píše na svých webových stránkách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie

19:25 Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie

Nové filmy, seriály, nevšední a atraktivní dokumenty i pokračování již zavedených a divácky oblíbený…