Profesor Keller nemá slov. Babiš zaujme jen čiré zoufalce

19.11.2011 10:41 | Zprávy

Na českou politickou scénu může vtrhnout nesmírně silný hráč. Tím by byl miliardář Andrej Babiš, který si předpolí k nástupu připravil založením iniciativy ANO 2011. A stačil mu jen krátký čas k tomu, aby zaujal část veřejnosti. To je od lidí projev čirého zoufalství, domnívá se sociolog Jan Keller. Politolog Lukáš Jelínek ale poukazuje na to, že je důležité, když se do boje s korupce zapojuje i tak silná figura, jakou podnikatel rozhodně je.

Profesor Keller nemá slov. Babiš zaujme jen čiré zoufalce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podnikatel Andrej Babiš v České televizi

Oslovit část veřejnosti se povedlo během poměrně krátkého času miliardáři Andreji Babišovi, jemuž došla trpělivost s korupcí v zemi a začal proti ní hlasitě brojit. Třetí nejbohatší Čech stál u zrodu iniciativy ANO 2011 a nevylučuje, že by ji mohl transformovat na politickou stranu. Podle jedněch by se s ní mohl stát významným hráčem v české politice, druzí oponují, že lidé se na protikorupční rétoriku už nedají podruhé nachytat tak, jak se jim to stalo v případě Věcí veřejných.

Podle politologa Lukáše Jelínka je teď zásadní otázkou, kam se bude Babišovo hnutí ubírat. Pokud by se podařilo sjednotit protikorupční hnutí, za něž by ANO 2011 vystupovalo a neukvapilo se se vstupem do politiky, tak má Babiš podle politologa šanci získat touto cestou dobré renomé. „Je důležité, že se do boje s korupcí začínají zapojovat i silné figury, jako je Andrej Babiš," pochvaluje si pro ParlamentníListy.cz Jelínek, že neúnosnost korupčního a klientelistického prostředí donutila k činu i jednoho z těch, kteří byli s tímto prostředím spojováni.

Vše k tématu Andrej Babiš ZDE
Čtěte vše o hnutí ANO 2011

Miliardář je jiná liga než exšéf ABL

To sociolog Jan Keller si od miliardáře žádnou kultivaci korupcí prolezlého prostředí neslibuje a naopak se diví tomu, jaké naděje Babiš vzbuzuje. „Myslím si, že rostoucí podpora je projevem čirého zoufalství. To je ze stejného zoufalství, z jakého lidé volili Věci veřejné Radka Johna a Víta Bárty. A rozhodně je to další důkaz toho, že lidé jsou nepoučitelní," konstatoval pro ParlamentníListy.cz profesor sociologie Keller.

Podobné srovnání ale odmítá politolog Jelínek. „Andrej Babiš a Vít Bárta je jiná liga," namítá. Rozdíl vidí i v tom, že u Bárty vznikaly pochybnosti už jen proto, že jeho ABL je napojená na státní zakázky, a také proto, že Věci veřejné byly v podstatě včleněné do struktury ABL jako jakási politická divize. A ekonomický holding Andreje Babiše je takový kolos, že může fungovat i bez něj.

Lidé mu nemuseli zapomenout propouštění a rušení firem

Předseda Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek zase poukazuje na to, že Babiš může doplatit na své podnikatelské aktivity. „On jako podnikatel udělal spousty nepopulárních kroků, které se mu samozřejmě vymstí. Například při restrukturalizaci svých podniků, kdy docházelo k velkému propouštění a rušení firem," připomíná pro ParlamentníListy.cz Dufek.

Politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity se domnívá, že jen samotný Babiš by novou stranu do sněmovny nevytáhl. ,,Jeho protivníci by proti němu v politickém boji mohli využívat řadu kontroverzních věcí z jeho minulosti. Potřeboval by ´svého Johna´ a musel by být spíš v pozadí takové strany," podotýká pro ParlamentníListy.cz Mareš s tím, že voliči už budou po zkušenosti s Věcmi veřejnými k takovému projektu ostražití.

Mohl by sehrát podobnou úlohu jako Schwarzenberg

Politolog Bohumil Doležal je přesvědčen, že Babišova iniciativa není ničím jiným než plynulým pokračováním linie Unie svobody a Věcí veřejných. „Všechny tyto strany a iniciativy kladly důraz na nepolitickou politiku. US spoléhala na intelektuálskou rovinu, u VV vítězil populismus. No a Babišova cesta je pak tím nejpřímějším populismem," uvedl pro ParlamentníListy.cz Doležal.

To neméně ostřílený pozorovatel domácí politické scény Zdeněk Zbořil bohatému podnikateli šanci na úspěch dává. „Dokonce i kdyby byl pan Babiš předsedou nebo významným reprezentantem takové strany. Je bohatý a úspěšný, vlastně trochu podobný Karlu Schwarzenbergovi," připomíná pro ParlamentníListy.cz Zbořil, že nejvýraznější osobnost TOP 09 se při loňských volbách významně podepsala pod nečekaně vysoký volební výsledek své strany.

K věci:

"Gangster" Babiš národu: Nezbohatl jsem díky divoké privatizaci. Vím to  

Ty lháři a zloději! Babiš to schytává za nedělního Moravce 

Takhle si miliardář Babiš vychutnal Radka Johna. Kvůli Hitlerovi 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník, Ondřej Vaněk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…