„Abych se trošku odlišil od Babišova ANO, tak jsem si udělal takový program, kde je samé ne. Ale neznamená to ne Evropě, ale ne konkrétním věcem, které zatím v Evropě fungují podivně a které by bylo třeba vylepšit,“ řekl na úvod Jan Keller asi stovce posluchačů, kteří se v pátek odpoledne sešli v aule Střední odborné školy Educa v Novém Jičíně.
Příjmy zaměstnanců stagnují a roste počet chudých, chybí bilion eur
„Třicet let už stagnují příjmy zaměstnanců a celoevropsky vzrůstá podíl lidí pod hranicí chudoby. Zaměstnanci ze svých stagnujících příjmů a chudí, jejichž počet neustále stoupá, nejsou schopni naplnit pokladnu v situaci, kdy bohatí přestávají platit daně. Nerozkrádá se jen u nás, rozkrádá se v celé Evropě, i když na západ od našich hranic ne takovým tempem jako u nás, ale přesto podle odhadu odborářů z Bruselu se ročně ztratí na různých formách daňových úniků jeden bilion eur. Tisíc miliard eur chybí v pokladnách 28 členských zemí Evropy,“ uvedl renomovaný sociolog, který obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.
Jestliže se nejbohatší firmy a nejbohatší příjmové skupiny oddělují od společnosti a optimalizují své daně, tedy snižují to, co odvádějí do společné pokladny, tak výsledkem podle Kellera je, že dříve nebo později nebude dost peněz nejen na chod sociálního státu a veřejného sektoru, ale bohužel ani na chod normálního státu s jeho nutnou administrativou. Pokud se s tím něco nestane, nebude tak prý možné vydržovat nejen sociální stát, ale ani veřejný sektor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka