„Abych se trošku odlišil od Babišova ANO, tak jsem si udělal takový program, kde je samé ne. Ale neznamená to ne Evropě, ale ne konkrétním věcem, které zatím v Evropě fungují podivně a které by bylo třeba vylepšit,“ řekl na úvod Jan Keller asi stovce posluchačů, kteří se v pátek odpoledne sešli v aule Střední odborné školy Educa v Novém Jičíně.
Příjmy zaměstnanců stagnují a roste počet chudých, chybí bilion eur
„Třicet let už stagnují příjmy zaměstnanců a celoevropsky vzrůstá podíl lidí pod hranicí chudoby. Zaměstnanci ze svých stagnujících příjmů a chudí, jejichž počet neustále stoupá, nejsou schopni naplnit pokladnu v situaci, kdy bohatí přestávají platit daně. Nerozkrádá se jen u nás, rozkrádá se v celé Evropě, i když na západ od našich hranic ne takovým tempem jako u nás, ale přesto podle odhadu odborářů z Bruselu se ročně ztratí na různých formách daňových úniků jeden bilion eur. Tisíc miliard eur chybí v pokladnách 28 členských zemí Evropy,“ uvedl renomovaný sociolog, který obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.
Jestliže se nejbohatší firmy a nejbohatší příjmové skupiny oddělují od společnosti a optimalizují své daně, tedy snižují to, co odvádějí do společné pokladny, tak výsledkem podle Kellera je, že dříve nebo později nebude dost peněz nejen na chod sociálního státu a veřejného sektoru, ale bohužel ani na chod normálního státu s jeho nutnou administrativou. Pokud se s tím něco nestane, nebude tak prý možné vydržovat nejen sociální stát, ale ani veřejný sektor.
Řešením této situace by podle něj bylo, vrátit se do poloviny sedmdesátých let, kdy ve Francii nebo Německu platili jednu polovinu daní nejbohatší lidé a velké firmy a na tu druhou se skládali zaměstnanci a chudší rodiny.
Finanční sektor bují na úkor produktivní ekonomiky
Další problém Keller vidí v oblasti ekonomiky. „Tam zase ti, kteří dělají různá kouzla s financemi, vytlačují různé podnikatele, kteří dělají něco důležitého nebo poskytují žádané služby. Finanční sektor bují na úkor produktivní ekonomiky,“ prohlásil.
Tři Češi dělají za plat jednoho Němce
Za jeden z dalších nedostatků v rámci fungování Evropské unie považuje fakt, že část evropských zemí praktikuje sociální a daňový dumping, a tím poškozuje druhou část Evropy. „Výsledek je naprosto nesmyslný, protože chudší země pak snižují cenu své práce. Asi víte, že tři Češi v automobilovém průmyslu dělají v průměru za plat jednoho Němce, který dělá tutéž práci, co oni. Ale my si myslíme, že díky tomu k nám přijde více pracovních míst. Ovšem žádná výhra to není, protože čtyři až šest Číňanů dělá za plat jednoho Čecha v automobilovém průmyslu. Tento daňový a sociální dumping nemůže fungovat donekonečna, protože když u nás bude dělat šest Čechů za plat jednoho Němce, tak už to nic na věci nemění, jestliže pořád čtyři Číňané to udělají za plat jednoho Čecha,“ vysvětlil Keller.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka