Řada odborářů si v den stávky zajde na golf. Kalousek nešetří "chválou"

14.06.2011 19:10 | Zprávy

Statisíce Čechů trápí problém, jak se ve čtvrtek dopraví do práce, školy nebo jinam. Železničářští odboráři ale podobné starosti nemají. Volný den si užijí na golfu.

Řada odborářů si v den stávky zajde na golf. Kalousek nešetří "chválou"

I přesto, že se řada lidí ve čtvrtek kvůli stávce nedostane do zaměstnání či za jiným cílem, což jim způsobí nemalé komplikace, někteří zaměstnanci železnic vrásky na čele nemají. Půjdou se totiž odreagovat na golf.

SLEDUJEME téma: STÁVKA

Na greenu v Poděbradech pořádají totiž od úterý do čtvrtka tradiční mezinárodní Golfový turnaj. Na akci se sjedou zaměstnanci železničních odborů z patnácti zemí.

Pejša: Kdo to mohl vědět?

Předseda odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša k akci pro rádio Impuls uvedl: „My jsme před rokem nemohli vědět, že tady se bude schylovat ke stávce. Žili jsme v pondělní stávce s tím, že to mistrovství běží od úterka do čtvrtka. V sobotu jsme dostali předběžné opatření a dohoda je teda stávka ve čtvrtek a my už nemůžeme těch 15 zahraničních výprav poslat domů."

Mezinárodní golfový turnaj železničářů se koná stejně jako olympiáda každé čtyři roky. Celou akci platí organizátor - v tomto případě čeští železniční odboráři jednak z příspěvků svých členů. Přispěje jim na ni ale také mezinárodní organizace USIC.

Schwarzenberg: Chápu, je to krásný sport

"To je pro mě překvapivé. Když je golf přednější než zájmy státu, je to jejich problém. Tím jen dokazují, že jsou manipulovaní," reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec VV Jiří Štětina. Lídr TOP 09, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prý odborářům nezávidí. "Golf nehraji. Těší mě, že žijí v takovém blahobytu, že mají čas na golf. Je to krásný sport, plně je chápu," reagoval na zprávu o mezinárodním odborářském klání. 

"Slyším to poprvé. Je to vážný důvod neúčasti na stávce. Stejně jako pan předseda pro to mám plné pochopení, protože jejich limuzíny, jejich golf a jejich rezidenční bydlení jsou pro ně prioritou číslo jedna. Plně chápu, že tomu dávají přednost," uvedl pro redakci odborářský terč číslo jedna, ministr financí Miroslav Kalousek.

Zpráva nepotěšila ani poslance Waltera Bartoše z ODS. "Ukazuje se, kdo je skutečný papaláš. Nikoliv poslanci, ale odborářští bossové. Oproti poslancům mají několikanásobný plat a mnohem větší výhody. Ať si zametou před vlastním prahem a pak kritizují jiné," uvedl Bartoš s tím, že téma výše odborářských platů bylo jedním ze zajímavých témat úterního zasedání poslaneckého klubu ODSky.

"Odboráři na golfu? Skvělá zpráva, hezkou hru! Podle sebe vím, jak se člověk zhoršuje, když nemá čas pravidelně trénovat. Já takové štěstí nemám," utahuje si z odborářských předáků jeden z nejlepších golfistů mezi poslanci, šéf zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný z ODS. "Doufám, že se turnaje zúčastní všichni odboroví předáci, nejen ti železniční. Osobně jsem připraven poskytnout věcné ceny- míčky s obrázkem opice a nápisem "Odborový papaláš, tohle je ten život náš," slibuje poslanec.

Na golf peníze mají

Na celé věci je přitom pikantní fakt, že ač železničáři žehrají, že mají málo peněz, což je i jedním z důvodů stávky, dotovat podobné akce můžou. Podle šéfa svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška existuje na podobné účely zvláštní fond, do něhož prý přispívá každý, kdo je v odborech.

Na sportovní akce včetně golfu dopravní odbory peníze mají. Šéf svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek Rádiu Impuls řekl, že existuje na podobné akce zvláštní fond. Přispívá do něj každý, kdo je v odborech. Každý člen do něho prý vkládá jedno procento ze zdaněné mzdy. Podle Duška to vychází asi na 200 korun měsíčně - tedy 2400 korun za rok.

Více ke stávce:

  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

22:31 Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

Koncem minulého týdne si příslušníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj vytipovali ke kontrole dodávko…