Dříve novinář, nyní politik a staronový předseda Věcí Veřejných Radek John říká, že vstup strany Věci veřejné do vládní koalice byla sebevražedná mise. Přesto nelituje. „Šel jsem do politiky proto, aby se konečně začala trestat korupce a rozkrádání. A to se povedlo,“ prohlásil v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz. Ale přiznává, že prochází v politice nejhorším obdobím svého života.
Proč jste se rozhodl znovu kandidovat do čela Věcí veřejných?
Já nechtěl znovu kandidovat, kdyby Věci veřejné zůstaly v koalici. Protože ta smyčka, kterou kolem nás utahovaly ODS a TOP 09, mně nevyhovovala. Já jsem jako jediný ministr sám požádal o odchod z vlády, protože jsem nechtěl sedět s lidmi, kteří v ní byli. To, že jsme odešli do konstruktivní opozice, byla věc, která mi dodala energii znovu kandidovat. Dnešní pozice je mnohem lepší. Nejsme nuceni hlasovat pro věci, se kterými nesouhlasíme. Byť jsme vyjednávali kompromisy, některé výstřelky vlády byly pro nás neskousnutelné.
Ale také jste něco prosadili, co se zase nelíbilo koaličním partnerům?
Povedlo se mi na ministerstvu vnitra zrušit opatření, že policie musí vkládat do informačního systému a hlásit na ústředí všechna vyšetřování korupčních kauz. To bylo opatření policejního prezidenta Martinů, aby se věci zametaly pod koberec. Protože když někdo začal něco vyšetřovat a dostalo se to do systému, tak někdo pošeptal vyšetřovanému, aby si dal pozor. Proto jsme vybojovali změnu nového policejního prezidenta, protože Martinů by to nezměnil, a Lessy to zrušil. Právníci Davida Ratha si na mandátovém výboru stěžovali, jak je možné, že tři policisté nikomu neřekli, že vyšetřují, a já jsem jim s radostí sdělil: ano, to je moje opatření, je to možné a nutné. A dneska, doufám, po celé republice vyšetřují malé týmy policie věci, které nemusí hlásit. A s výsledky budeme časem seznámeni. Věřím, že zatčení Ratha je jen začátek a že se tu konečně začne stíhat korupce.
Věříte, že policie bude v této snaze pokračovat?
Vím to, protože kromě Ratha byl zatčen ředitel pražské městské policie s úplatkem v ruce, za korupci jsou vyšetřováni nebo souzeni lidé z radnic ve Znojmě, Žatci, Kolíně, Vyškově, senátor Lajtoch z Olomouce, zástupce primátora ze Zlína, jsou zavřeni manažeři z Ředitelství silnic a dálnic, jsou obviněni lidé z kauzy MUS, teď Vlasta Parkanová. Rozjelo se to, bohužel pro mne o rok později, ale ukázalo se, že zvolená strategie je dobrá. Je až neuvěřitelné, jak se to rozhýbalo. Když jsem přišel do politiky v roce 2010, policie vyšetřovala skutky, kde škoda pro stát byla asi 1,5 miliardy. V roce 2011 už to bylo 8 miliard a letos za pět měsíců už policisté vyšetřují skutky se škodou státu 9,5 miliard.
Ale na druhé straně se policie ocitá pod silným tlakem vlivných politiků. Neodradí jí to?
Výroky, že tady nebude o vládě rozhodovat parta policejních plukovníků, nebo že jde o útok policie na parlamentní demokracii, jsou velkým tlakem. A už vidím signály policistů, kteří chtějí zatlačit zpátky džina do lahve. To byly důvody, proč jsem znovu kandidoval na předsedu, abych ohlídal, co jsme prosadili. A opoziční pozice je mnohem čitelnější a lepší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová