Více o Povodí Moravy ZDE
Soutěže na obě zakázky skončily v květnu a červnu 2009. V případě provzdušňování vody byla vítězem zakázky firma Metrostav s nabídkou 1.869.500 korun, přičemž společnost Asio nabídla 1.314.000 korun. V případě sběru biomasy vyhrála firma Ekostavby s nabídkou 956.000 korun, nabídka firmy Asio činila 621.000 korun.
Kriminalisté viní Cyrila K. z nehospodárného přístupu. Nejprve prý dostal nabídku ceny na konkrétní zakázku od firmy Asio. Následně v poptávkovém řízení oslovil tři jiné firmy s tím, aby poslaly nabídku toho, za kolik jsou zakázky schopné zhotovit.. Jimi nabízené ceny byly zhruba o třetinu vyšší než v případě Asia.
Ředitel mlčí
Obviněný ředitel se nechce k celé záležitosti vyjadřovat. V přípravném řízení podle Mezlíka uváděl, že bylo potřeba zajistit realizaci zakázky společností, která má patřičné materiální a personální zabezpečení. "Proto oslovil ty společnosti, které oslovil. Nicméně skutečností je, že následné realizace se ujala firma, která nabídla nejnižší cenu," podotkl Mezlík.
„Jsem rád, že případy, na které upozornil prostřednictvím trestního oznámení na neznámé pachatele můj předchůdce, postoupily do další fáze. Státní zastupitelství, které otevřelo jednu z podezřelých kauz, tak potvrzuje, že žijeme v právním státě. Přesto však musíme ctít presumpci neviny a vyčkat až na konečný verdikt soudu. V případě prokázání viny budeme požadovat náhradu škody," uvedl pro ParlamentníListy.cz generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Podle něj vedení Povodí Moravy, s. p. nejen iniciovalo zahájení řízení, ale aktivně spolupracovalo s policisty a poskytlo všechny vyžádané dokumenty.
Výsledkem je zahájení trestního stíhání bývalého zaměstnance, podezřelého z manipulací výběrového řízení na přípravnou fázi čištění Brněnské nádrže.
„Mrzí mne, že tato kauza, týkající se jednoho člověka, vrhá špatné světlo nejen na podnik Povodí Moravy, ale zejména na úspěšnou akci, kterou v Brně provádíme. Proto považuji za velmi důležité upozornit na fakt, že se nejedná o zakázku na projekt Realizace opatření na brněnské údolní nádrži s podporou Evropské unie. Případ se týká přípravných prací na zahájení projektu, kdy zřejmě došlo k selhání jedince. Předmětem vyšetřování je pochybení z června 2009, tedy z doby, kdy tyto náklady hradilo Povodí Moravy. Samotný projekt Realizace opatření odstartoval až v květnu 2010," zdůraznil Radim Světlík.
Pryč s korupcí
Státní podnik Povodí Moravy spolu s upozorněním na některé pochybnosti zahájil také interní změny, které vedou k větší transparentnosti a eliminaci korupčního jednání.
Od loňského roku zúžil tým pracovníků, vypisujících veřejné zakázky a zadává je mimo podnik - externě. Vedení podniku také častěji konzultuje své kroky s dozorčí radou. Ta se letos sešla již po čtvrté. V této době probíhá také procesní audit, z něhož mají vyplynout další závěry ke zefektivnění činnosti státního podniku.
„Na podzim budou také jednotliví vedoucí provádět hodnocení zaměstnanců. Chceme, aby na Povodí Moravy pracovali lidé, kteří budou nejen odborně erudovaní, ale zejména motivovaní pro zefektivňování své práce," dodal generální ředitel.
Více informací z Jihomoravského kraje ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák