Šéf agrárníků: V terénu to vře. Nečas slíbil jednání, ale podrazil nás

20.04.2012 17:17 | Zprávy

„Zemědělství už zdaleka není jenom věcí těch, kteří je dělají, ale stalo se v souvislosti s nízkou soběstačností a zvyšujícími se cenami potravin věcí celé společnosti a hlavně politiků,“ říká pro ParlamentníListy.cz prezident Agrární komory Jan Veleba. Jenže současní politici se podle něj starostmi občanů moc nezabývají. I to je důvod, proč se rozhodl kandidovat do Senátu.

Šéf agrárníků: V terénu to vře. Nečas slíbil jednání, ale podrazil nás
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

Měl by stát po problémech s některými polskými výrobky zakázat dovoz polských potravin, aby chránil zdraví svých občanů, i za cenu hrozby sankcí ze strany Evropské unie?

Určitě měl, protože polská strana se chová krajně nezodpovědně a neplní svoje základní povinnosti, které v této situaci bezodkladně plnit má. To jest podávat přesné informace, které by sloužily zemím importujícím polské potraviny, aby mohly přijmout operativní opatření k ochraně spotřebitele. Konkrétně dohledat podezřelé potraviny a zkontrolovat je. Totéž však platí pro samotný polský trh. To se nestalo, propukají další aféry, a proto polské potraviny nemají na našem trhu co dělat a zastavení jejich dovozu za tohoto stavu by bylo vlastně polskou volbou. Těžko si umím představit, že bychom za ochranu zdraví svých občanů mohli být trestáni.

Užili jsme si drahá vejce, ale teď obchodníci varují, že se kvůli zpřísnění chovu prasat zdraží brzy i vepřové maso. Máme se opravdu bát?

Myslím si, že ano a nebude to jenom kvůli nové vyhlášce, která od příštího roku zpřísní podmínky chovu prasat. Především už produkujeme jenom 50 procent naší spotřeby, v minulém roce jsme dovezli už 220 tisíc tun vepřového masa (před vstupem do EU to bylo kolem 25 tisíc tun) a stavy prasat dále klesají. Jsou nejnižší od roku 1921, kdy statistický úřad začal evidovat jejich stavy. Konkrétně to je 1,5 milionu kusů, když před vstupem do EU to bylo přes 3,4 milionu kusů. Jinými slovy zmizela česká konkurence a dovozci vepřového nemají důvod držet cenu nízko. Navíc i ke zbývající produkci se nedostává domácích selat, která se ve velkém dovážejí. Jejich cena meziročně stoupla o 40 procent. Do toho všeho přijde od 1.1.2013 zmíněné zpřísnění podmínek chovu. Ač se nedá srovnat s tím, co se stalo u slepic, tak pro chovatele bude znamenat další náklady a na druhé straně snížení počtu ustájených zvířat. Výsledkem bude nepochybně dražší vepřové.

Farmáři se zlobí na vládu, protože kvůli úsporám plánuje zrušit zelenou naftu. Byla by to pro zemědělce velká rána?

Je to konkrétní příklad tupých škrtů, které v tomto případě nemají s odborností a se zdravým rozumem nic společného. Zelená nafta je označení pro vratku spotřební daně, v našem případě 6,57 Kč za litr nafty spotřebované při obdělávání polí. Celková daň je 10,95 Kč za litr. Zelenou naftu mají všechny země EU s výjimkou Slovenska, kde ovšem nástupem nové vlády začalo jednání o jejím znovuzavedení. Budeme tedy jedinou zemí EU, ve které zemědělci toto zvýhodnění nebudou mít, což bude znamenat snížení jejich konkurenceschopnosti, zvýšení nákladů a další tlak na zvýšení ceny potravin. Bude zde situace, kdy například český farmář dá za litr nafty o 11 Kč více než jeho kolega v Rakousku, který má spotřební daň nulovou! To nemá se zdravým rozumem nic společného. Navíc vratka spotřební daně z nafty v evropských zemích není podporou zemědělců v pravém slova smyslu, ale je výrazem toho, že zemědělci jen zčásti využívají veřejné silniční sítě, na jejíž obnovu je spotřební daň u nafty primárně určena. Naopak, většinu nafty farmáři spotřebují výhradně na svých pozemcích a silniční síť zatěžují minimálně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

22:03 Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

Český statistický úřad dmes vydal Statistickou ročenku České republiky 2024. Jde již o 32. svazek ne…