Máme vládu, říkal Jirka
Kalousek chtěl tímto krokem podle Škromacha rozbít potenciální vládu ODS s tichou podporou ČSSD, která byla v této době dosti reálná. Počítal s tím, že mu to jeho strana neschválí, a naboural tím navíc již téměř podepsanou spolupráci občanských a sociálních demokratů.
„My jsme vlastně tehdy s Nečasem a se Sobotkou dojednávali poslední podmínky dohody o toleranci vlády ODS, což bylo velmi reálné. Kalousek si spočítal, o co jde. Věděl, že konzervativní křídlo u lidovců mu nedovolí do té koalice s podporou komunistů jít, ale vyvolal v Paroubkovi pocit, že bude opět premiérem. To bylo to, jak tam Paroubek s Kalouskem šli vítežně s těma cigárama. Jirka nám před tím poslal zprávu: ´ukončete jednání s ODS a přijeďte okamžitě do Kramářovy vily´. Tak jsme ukončili jednání a přijeli do Kramářovy vily a řekli nám: ´máme vládu´," vzpomíná pro ParlamentníListy.cz zasvěceně Škromach.
Něco tu nehraje
Ale pak probíhalo asi čtrnáct dní jednání a na všech schůzkách bylo podle Škromacha vedení ČSSD, ale ze strany lidovců jenom samotný Kalousek. Navíc pořád telefonoval.
„To už mi bylo podezřelé. Říkal jsem si: ´tady něco nehraje´. V této době už podle mého názoru ale i dle jiných zdrojů měli Pohanku a Melčák byl na cestě. Když si vzpomenete, tak hlasování o důvěře první Topolánkovy, tedy menšinové, vlády bylo tak, že se zdrželi tři lidovci. Kalousek plus dva, aby měli jistotu, že ti dva nebudou hlasovat pro Topolánka, protože věděli, že ty dva přeběhlíky z ČSSD už mají nebo jsou na cestě. Pro jistotu měli tři hlasy, aby si posichrovali, aby ti dva nezvedli ruku pro první Topolánkovu vládu," pokračoval ve vzpomínkách Škromach.
Kalouskův majstrštyk
„Pak už to byla jen hra, že lidovci budou nárazníkem ve velké koalici. Bylo jasné, že mají ty dva poslance připravené. Odehrála se hra navenek a výsledkem bylo to, že Paroubkovi nakonec řekli: ´no s tebou už nejednáme´ a druhá Topolánkova vláda byla na světě," dodal současný místopředseda Senátu.
„To byl jeho majstrštyk, že z volební porážky vydoloval, že byl nakonec ministrem financí v Topolánkově vládě. To dneska zúročuje ještě založením Topky. Kalousek, byť s ním nemusím souhlasit, byť ho můžu považovat za člověka, který to v životě hraje různým způsobem, nechci vzpomínat finanční skupiny, které za ním stojí, ale v zásadě v té dlouhodobosti, z náměstka na obraně až na ministra financí, je to dlouhodobě jeden z nejúspěšnějších politiků," řekl o současném ministrovi financí a zakladateli TOP 09 téměř s obdivem opoziční politik.
Dále čtěte:
Kalousek popáté u vlády. Proč?
Polemika s Kalouskem: O žalobě na Zemanovu vládu
Tlustý k IPB: Zbytečný povyk. Kalousek nemusel nic tajit
Já jsem Bismarck a Schwarzenberg je císař Vilém, říká Kalousek
Koláž: hns
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík