Podle Škromacha je mezi uchazeči o práci absolutně mizivé procento těch, kteří o získání nového místa nemají zájem. Pokud však se jim nedaří získat práci dva až tři roky, dochází u nich k určité rezignaci. Většinou se to silně podepíše na jejich psychice. „Existují o tom studie, nejen u nás, ale v celém světě," říká Škromach. A dodává, že nezaměstnanost se může psychicky projevit i na lidech, kteří netrpí hmotnou nouzí, ale deprimuje je, že už o ně nikdo nemá zájem.
Psali jsme:
Politolog: Ne chudoba, nezaměstnanost způsobuje problémy
Nezaměstnaný Drábkovi: Raději nejít na úřad práce, než totální ponížení
Nezaměstnaní budou muset na veřejné práce. Jinak nedostanou podporu
Stokrát žádal, po sto prvé už nejde
„Nevěřím tomu, že se někdo zaregistruje na úřadu práce s tím, že nechce dělat. Bohužel 20 - 30 procentům uchazečů se nepodaří za dva roky najít práci. Nezbude jim pak nic jiného než pracovat na černo, pokud aspoň takovou práci získají," řekl pro ParlamentníListy.cz Škromach. „Samozřejmě velkým problémem je, že pokud někdo jde stokrát žádat o práci a stokrát ho odmítnou, ztratí sebevědomí a po sto prvé už se na to vykašle."
Sledujeme téma NEZAMĚSTNANOST
Není tajemstvím, že lidé nad 55 let v podstatě nemají šanci se uplatnit. Personální agentury dokonce uvádějí, že jejich klienti často říkají, ať jim neposílají lidi nad čtyřicet let. „Stejný problém jako starší lidé mají i absolventi a lidé se zdravotním postižením. Za vlády ČSSD jsme zaměstnavatele, kteří našli uplatnění pro tyto skupiny zvýhodňovali," vysvětlil politik.
Příběh:
Sociolog nemá práci. Prchá do Holandska. Drábek: Smutný to případ
Opět bude robota
Škromach absolutně nesouhlasí s tím, aby nezaměstnaní dělali veřejně prospěšné práce. „Já bych to bral, ale viděl bych to od hranice dvou let, ne nějakých dvou až tří měsíců. To mi připadá jako určitá forma roboty, něco naprosto nepřijatelného. Navíc veřejně prospěšné práce by měly být normálně honorovány jako plnohodnotná práce a zaplaceny mzdou a ne nějakým nárokem na dávky. Nikde jinde nic podobného v Evropě neexistuje. Vždycky jsem si myslel, že doby, kdy profesoři zametali ulice, skončily v listopadu 1989, bohužel jsem se hluboce mýlil," vysvětluje Škromach.
„Bohužel to vypadá tak, že ministerstvo a potažmo vláda chce nezaměstnané téměř kriminalizovat. To by samozřejmě vedlo k tomu, že lidé by museli vzít i špatně placenou práci. Asi není třeba příliš zdůrazňovat, komu by se taková sociální politika hodila," hodnotí pro ParlamentníListy.cz místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Někde práci najít nelze
Sám Škromach si myslí, že v některých krajích a okresech je najít práci téměř nadlidské úsilí. „Jakési pomocné práce by možná šlo akceptovat u lidí, kteří jsou dva a více let nezaměstnaní, ale ne po dvou měsících. A už vůbec bych to nevztahoval na lidi nad padesát pět let věku, ti jsou v mnoha případech v současné situaci bez šance práci najít. Například v mém volební obvodě, na Hodonínsku se pohybuje nezaměstnanost okolo 14 procent s 11 tisíci lidí bez práce," informoval redakci senátor.
Projekt, který by měl poslat nezaměstnané do nemocnic a na další veřejně prospěšné práce, považuje Škromach za naprosto kontraproduktivní. „Pokud by ti lidé bez práce přišli do nemocnic a dalších institucí na pomocné práce, vytlačovalo by to lidi, kteří tam normálně pracují. Navíc by to určitě nevedlo ke zvyšování minimální mzdy, která bez tak nepokrývá základní životní náklady. Nesmysl je také centrální řízení Úřadů práce z Prahy. Každý okres má svá specifika, která znají právě tam," tvrdí redakci Škromach.
Škromach pak stejně tak nesouhlasí s tím, aby byli lidé postihováni za práci na černo a museli se hlásit pravidelně v určitou dobu na Czechpointech. „Ti lidé nepracují na černo, protože chtějí. Oni to dělají proto, aby nechcípli hlady. Oni nejsou ti, kdo by měli nést odpovědnost," kroutí nad Drábkovou budoucností pro nezaměstnané hlavou Škromach.
Čtěte také:
Člověk má cenu do 45 let, pak už ne. Divné praktiky českých firem
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban