Schwarzenberg totiž při své návštěvě USA řekl českým novinářům v Houstonu toto: "Budeme si muset zvyknout na to, že soudy v Evropě se neřídí názory našich ministrů. Soudí nezávisle a prostě, když něco prohrajeme, když něco šlohneme, tak to musíme zaplatit."
„Tento výrok jen ukazuje naprostou neinformovanost ministra zahraničí. Není možné, aby tvrdil, že Česká republika v této kauze něco ukradla či zpronevěřila," prohlásil ale k tomu dnes Sobotka.
Sledujeme kauzu Diag Human
Je podle něj navíc vidno, že zatímco Schwarzenberg mluví o prohře státu, jeho stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek má zcela opačný názor: „Ministerstvo financí tvrdí, že arbitráž neskončila a Česká republika nic neprohrála. Žádám proto premiéra Nečase, aby tento zmatek ukončil a aby se věnoval řešení celé kauzy," řekl totiž nedávno Kalousek, přestože je osobním přítelem Josefa Šťávy, do včerejška ještě majitele firmy Diag Human.
Firma prostřednictvím svého advokáta Jana Kalvody totiž ve středu prohlásila, že akcie firmy Josef Šťáva prodal "mezinárodnímu konsorciu institucionálních investorů" a nadále se nebude účastnit jakýchkoli aktivit, spojených s vymáháním pohledávky proti České republice.
Více zde:
Diag Human se totiž od roku 1996 v rozhodčím řízení ad hoc domáhá odškodnění za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Zatím poslední výsledek arbitráže je z roku 2008, podle něhož by měl stát firmě zaplatit bezmála devět miliard korun. Rozhodčí nález ale není pravomocný, přesto v současné době jsou kvůli sporu exekucí ohrožena umělecká díla zapůjčená Českou republikou do Vídně a budova Českého centra v Paříži.
Kauza Diag Human od začátku:
Sobotka pak v této souvislosti Schwarzenberga „sepsul" i za to, že dostatečně nehájí zájmy českého státu.
Stráský by neměl šéfovat parku. Podepsal totiž rozhodčí smlouvu
"Ministr zahraničí má ale i jiné zajímavé výroky. Například označil své koaliční partnery za paka. Pokud ale někdo setrvává v koalici s paky tak dlouho jako on, tak se začne paku podobat," glosoval k tomu navíc Sobotka.
Šéf oranžových se navíc navezl i do současného ředitele Národního parku Šumava. Právě on je totiž podepsán pod rozhodčí smlouvou z roku 1996. Tehdy ji podepsal jako ministr zdravotnictví. Měl to být tak on, kdo spor začal řešit arbitráží, místo soudu.
"On souhlasil s tím, aby se spor převedl z úrovně soudní na úroveň arbitrážní. Je odpovědný za to, kam se tato kauza dostala. Ještě rok před podpisem požadovala společnost Diag Human 200 milionů korun. Po podepsání rozhodčí doložky se ale tyto nároky začaly dramaticky zvyšovat," připomněl Sobotka. Podle něj by stát Stráského již z toho důvodu neměl zaměstnávat na jakékoliv důležité pozici.
Související:
- Poradce v kauze Diag: Snad si Šťáva obrazy nevyvěsí na svém zámku?
- Kalvoda má problém. Jeho kauzu Diag může ohrozit jiný právník
- Česko stahuje ze světa své umělecké poklady. Kvůli Diag Human
Možná jste nečetli:
- Sokol k exekuci kvůli Diag Human: Překvapivý krok to je, ale zvrat v kauze ne
- Diag Human: Rozhodčí nález proti ČR je pravomocný a vykonávatelný
- Kalvoda riskuje: Obrazy nechal zabavit bez pravomocného rozsudku
- Diag Human žaluje Julínka a Šnajdra
- SERIÁL ke kauze DIAG HUMAN: Jak to všechno začalo
- Nejvyšší soud se bude zabývat kauzou Diag Human
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb