„Viděl jsem ten projev v přímém přenosu. Osobně vnímám Václava Klause jako kontroverzní osobu. Nicméně spoustu věcí, které v tom projevu přednesl, vnímám podobně. Ale z jeho úst tomu nevěřím. Je to pokrytec,“ míní aktivista v oblasti boje za lidská práva Stanislav Penc. Klaus podle něj káže vodu a sám na Hradě pije víno.
Blahobyt a ekozdroje
„I já mám pocit, že žijeme doposud v největší svobodě a blahobytu, i když to velká část obyvatelstva tak nevnímá. Nicméně politici a mocipáni by měli nejen kázat vodu a pít víno, jak to dělá Klaus, ale měli by jít příkladem. On sice řekl, že by měly státní instituce víc šetřit, ale copak honosnost jeho úřadu ukazuje, že by v tom šel příkladem? V tom je rozpor slov a činů. Když se pak dozvím, že jeho poradce bere plat sto deset tisíc korun a přitom nemá žádnou zodpovědnost, tak za co je bere? To je podobné jako na ministerstvu Alexandra Vondry. Tam taky všichni úředníci berou obrovské platy, aby se lampasáci nebouřili, tak dostávají na konci roku obrovské výsluhy nebo odměny, ale takhle by se stát chovat neměl,“ srovnává.
Ohledně Klausových výhrad vůči obnovitelným zdrojům energie prý prezident sice řekl část pravdy, ale ne celou. „Došlo prý k tunelování podpor na obnovitelné zdroje energie. Ale Klaus zapomněl říct, že podstatná část lidí, co tohle povolila, byli poslanci, kteří schválili špatný zákon. Nebyly to nevládní organizace, které hovoří o tom, že by se mělo šetřit a podporovat obnovitelné zdroje energie. Není jejich chybou, že místo toho, aby podpory do obnovitelné energie šly na domácnosti a konkrétním lidem na jejich baráky, tak mohla vzniknout velká pole posetá solárními panely. Ostatně v tomto byznysu jedou i Klausovi kamarádi,“ dodává s tím, že si nedokáže představit, jak by pole plná solárních panelů provozovali lidé z Greenpeace či jiní ekologičtí aktivisté.
Klausova frackovitost
„Takže on populisticky hovořil o tom, co lidi cítí, ale zatajil příčiny. Pozornost jako vždy odvedl jiným směrem. Vezměte si jeho protest proti spořivým žárovkám na Hradě. Vždyť to byl od něj klukovský kousek. Ani státník, ani politik, ani šetřivý člověk by tohle neudělal. To byl člověk, co říkal, že si může dovolit, co chce, a bude si své výdobytky bránit. V tom chování je obrovská dávka frackovitosti. Proto jeho slovům nevěřím. Popisuje sice, a celkem pravdivě, negativní jevy ve společnosti, ale svou chybu na nich nikdy nepřizná,“ uvádí příklad.
Penc se navíc v příkladech vrací do minulosti. „Za jeho aktivní politiky, když byl předsedou vlády a předsedou parlamentu, státní správa jen bobtnala. Opoziční smlouva se Zemanem vnesla korupci a podnikatelské manýry do politiky. On to sice hezky popisuje, ale nikdy neřekne, že sám nese část viny za tyto chyby. Naopak, pořád ukazuje na jiné. A s tou Evropskou unií je taky mimo. Ještě, že v Evropě nemáme válečné konflikty. Kdyby zde byly národní státy bez nějakých dohod, tak je pravděpodobné, že by zde kvůli divnému fungování politiků třenice mohly nastat,“ doplňuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský