Až česká politická scéna zrodí nebojácného reka. Tím není nikdo jiný než SuperJohn, hrdina Věcí veřejných. Pokud si ho lidé ovšem zvolí.
I tak se dá číst program VV, který se prezentuje formou komiksu. Program VV má dva hrdiny - Radka Johna a Pavla. Pavel společně se svou rodinou prožívá všechny problémy desatera komiksového programu. SuperJohn, hrdina s rudým pláštěm a modrým bříškem, představuje, jak konkrétně by Pavlovi pomohla řešení, které strana Věci veřejné (VV) nabízí.
Program je formulován odlehčeně, přesto hned v prvním stripu - o korupci - překvapí čtenáře střelka ukazující na TOP 09 jako na zkorumpovanou stranu. Viktor Paggio, scenárista komiksu, k tomu říká. „Snažili jsme se kampaň vést pozitivním a nekonfliktním směrem, ale tenhle malý vtípek jsme si neodpustili. Pravdou je, že střelka mohla mířit kamkoliv. I na ODS, i na ČSSD. Lidé v těchto stranách jsou v politice dlouho a pojí se s nimi spousta afér," vysvětlil pro ParlamentniListy.cz.
Přesto se však Věci veřejné rozhodly střelku namířit na TOP 09. „Jistě, TOP 09 bereme jako přímého konkurenta, protože to vyplývá i z průzkumů, že zklamaní voliči od ODS přecházejí buď k TOP 09, nebo k nám. Inspirovala nás kauza zákon za milion poslance TOP 09 Šustra," přiznáva Paggio.
Scenárista: Jsme první
Komiksová prezentace, kdy se program vypráví formou příběhu jednoho hrdiny, kterého se týkají všechny body programu, je neotřelá. Na to poukazuje i odborník na politickou komunikaci Jan Kubáček. „V českém prostředí jsem to dosud neviděl, před minulými parlamentními volbami se o něco podobného pokoušeli zelení, ale tam to nakonec zapadlo," řekl serveru ParlamentniListy.cz politolog.
Jedná se tedy o novinku českého předvolebního boje. „V zahraničí už programy zpracované jako komiksy fungují, dělají to hlavně v Británii a Itálii," odhaduje Kubáček, odkud mohly "véčka" čerpat inspiraci.
Právě na neotřelost a novátorství strana Věci veřejné sází. Dle odborníka to není sázka naslepo. „Experimentování s programem je trend současné politiky. Jsou to trendy ze zahraničí, které se u nás ukotvily. Je to logické, je tu šance reklamy, protože originálního zpracování programu si média spíš všimnou," vysvětluje Kubáček důvody, kvůli nimž se vyplatí sázet na originalitu nejen obsahu, ale i formy.
Kubáčkovi samotnému připadá způsob zpracování programu zajímavý a neotřelý. „Může to fungovat pro mladší voliče, prvovoliče, ale i pro voliče, kteří jsou tradičními programy otrávení. Pro voliče, které současná politika znechutila a nemají na ni čas, nebo se jí nechtějí zabývat," vysvětluje odborník na politickou komunikaci a marketing.
„Na stranu druhou bych to rozhodně nepřeceňoval. Samotný komiks jako program nestačí," upozorňuje.
To ví i strana Věci veřejné. Sice je se samotným komiksem spokojena a uvažuje i o rozšíření samotného komiksu: „Na základě reakcí, které jsou zatím vyloženě pozitivní, to asi trochu rozšíříme. Desetistránkové politické programy jsou nudné. My chtěli zvolit takovou formu prezentace, která bude zobrazovat konkrétní příběhy a situace, kdy se náš program uplatní," hodnotí svou práci Paggio.
Na vavřínech však usnout nehodlá: „Plánujeme i další způsoby prezentace - chceme dělat program pro neslyšící, program formou videa. Chtěl bych upozornit, že jsme první, kdo zvolil takovýto způsob komunikace programu. První v komiksu a první i v dalších zmíněných způsobech.
Superman zrozen, SuperJohn zvolen
Otázkou však zůstává, zda program nemůže odradit konzervativní voliče. Zda nemůže být vykládán jako nedostatečný vůči mnohastránkovým programům. „Pokud to není jediné, co ta strana vyprodukovala, tak to proti ničemu nejde. Dneska už každý ví, kde si najde klasický program. Aby strany zaujaly, musí jej doplnit pomocí rozdávání samolepek, známek a právě třeba programem komiksovou formou," nepřipouští pochybnosti odborník Jan Kubáček.
A jak svou práci interpretuje scenárista Viktor Paggio? Jsou jeho hrdinové věrohodní? Dle něj ano. „Pavel je řadový občan, problémy, které se jej týkají, se týkají mnoha dalších lidí, jsou to běžné životní starosti," usuzuje.
John jako lidový hrdina
A co superhrdina Věcí veřejných? Superhrdinové většinou na přímou demokracii moc nevěří, spoléhají v sílu svých paží a intelektu, jimiž ochrání bezbranné a utlačované. Není tedy koncept SuperJohna v rozporu se snahou o prosazení přímé demokracie?
„Pohybujeme se v komiksu a nadsázce. Radek John byl zároveň zvolen několika tisíci lidmi v přímé volbě předsedy VV, takže je vlastně lidovým hrdinou. A chtěl bych dodat, že Radek John se bránil, aby byl v komiksu takto zobrazen, protože měl pocit, že by byl příliš upopřeďován. Ale byl přehlasován. Demokracie ho zdrtila a zlomila jeho odpor," usmívá se Paggio.
Tak na rozdíl od Supermana, který byl pro svůj osud zrozen, byl SuperJohn zvolen. Pojí snad tyto dva superhrdiny jen modrý trikot a rudý plášť? Nikoliv. Nutno si uvědomit, že mají i společnou minulost.
Tak jako lidské alter ego Supermana, Clark Kent, byl i Radek John novinář. Superman se od novinařiny k politice nedostal, podaří se to Johnovi?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Pálka