Debatu uspořádal American Institute in Ukraine ve spolupráci s Institutem Václava Klause. Kromě Klause na ní promluvili ředitel American Institute in Ukraine Anthony Salvia, profesor politické ekonomie na University of New York in Prague Vlad Sobell a ředitel IVK Jiří Weigl.
Most mezi Východem a Západem
Podle Anthonyho Salvii by bylo nelepší, kdyby Ukrajina byla mostem mezi Východem a Západem, kde by Západ i Rusko měly zhruba poloviční vliv. Připomněl, že se v době prezidenta Viktora Janukovyče apelovalo na to, aby byla vláda k dění na Majdanu zdrženlivá, zatímco Majdan, který legitimní vládu svrhl, zdrženlivý nebyl.
Salvia pracoval v Reaganově administrativě. Řekl, že Reagan byl proti Sovětskému svazu, ale ne proti Rusku, a viděl Evropu od Lisabonu po Vladivostok a spolupracoval s Michailem Gorbačovem. Zmínil, že občané v USA jsou nespokojeni s hyperintervencionismem USA, i když se například o Ukrajině a zahraniční politice ve veřejném prostoru zásadní debata nevede.
Intervencionismus podle něho například vedle k destabilizaci Iráku. USA navíc nemají na stálé intervence peníze. Řekl, že například humanitární intervence nejsou špatné. Klaus připomněl, že se v Česku díky Václavu Havlovi stalo známé sousloví „humanitární bombardování“.
Vítr foukal ze Západu. Všichni víme, kdo jezdil na Majdan
Václav Klaus se ohradil proti ztotožňování slova Evropa a Evropská unie. Svou identitu Evropana označil za slabou s tím, že jeho hlavní identitou je být Čechem. „My jsme náhodou vstoupili do EU, i když jsme asi neudělali dobře,“ poznamenal Klaus. Ohradil se proti ideji „mostu“. Most je podle něho k tomu, aby se po něm chodilo. Připomněl, že myšlenku Československa jako mostu mezi Východem a Západem měl jistou dobu Václav Havel, zatímco on jasně říkal, že patříme k Západu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík