Protože pneumokokové infekce patří k nejnebezpečnějším komplikacím chřipky, VZP má v plánu seniorům proplácet očkování proti onemocněním způsobené pneumokoky. VZP ovšem dosud neví, zda senioři budou vlastně o tuto službu stát, proto na začátku bude pojišťovna ověřovat mezi nimi zájem o tuto prevenci.
„Chceme si ověřit, jaký je zájem mezi klienty této věkové skupiny o očkování proti pneumokokovým infekcím. Poskytneme tak argumenty a data pro to, aby mohla probíhat seriózní diskuse o tom, zda toto očkování má být zařazeno do základního fondu,“ informoval dnes média ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Právě on projekt očkování proti pneumokokům předložil správní radě VZP a ta ho v pondělí schválila.
Z fondu prevence bude na tuto službu vyčleněno 13 milionů korun. Pokud by zájem byl vyšší, správní rada pak prý navýší prostředky a to opětovně z rezerv fondu prevence. VZP ale počítá s tím, že nabídku využije zhruba deset tisíc pojištěnců.
VZP dosud plně hradí seniorům očkování proti chřipce. Příspěvek na vakcinaci proti pneumokokovým infekcím je tak dalším krokem, jehož cílem je omezit počty obětí a náklady, které si v Česku ročně vyžádají epidemie chřipky a dalších onemocněních s tím spojených.
VZP má na běžném účtu 5,1 miliardy korun
Správní rada VZP dnes měla na programu také reporting a aktuální finanční situaci pojišťovny.
„Pokud se týče reportingu a aktuální finanční situace, tak na běžném účtu (VZP) je 5,1 miliardy korun a nebyla na rozdíl od minulých let použita předsunutá platba. Pokud se týče základního fondu zdravotního pojištění, tak výsledek hospodaření je v kladných číslech a je to plus 600 miliónů korun, kdy očekávané příjmy a výdaje podle zdravotního pojistného plánu byly naplněny na 99 a sto procent,“ informoval v této souvislosti místopředseda Správní rady VZP Jiří Skalický.
Celý plán základního fondu zdravotního pojištění pro letošní rok je podle Skalického postaven „do mírně černých čísel.“ „Předpokládá se saldo za celý letošní rok plus 300 miliónů korun,“ sdělil k tomu Skalický. Podle něj je tady nutné brát v úvahu růst ekonomiky země, tedy odhad růstu HDP, který může tato čísla ovlivnit.
Místopředseda Správní rady VZP zmínil i náklady na zdravotní služby, u nichž meziročně došlo k očekávanému nárůstu nákladů zhruba o 500 miliónů korun. „Tento nárůst ovlivnila úhradová vyhláška, která byla definitivně schválená v prosinci loňského roku a kompenzace výpadku regulačních poplatků,“ dodal.
Výpadek regulačních poplatků se vyhodnocuje
Právě o výpadku regulačních poplatků se prý dnes na zasedání Správní rady VZP také hovořilo; v rámci prevence a ambulantního lékařství je prý ale podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka předčasné situaci hodnotit, neboť výsledky a vyhodnocení bude mít pojišťovna k dispozici údajně až v říjnu letošního roku. Kabátek ale k tomu připomněl, že výpadek z těchto poplatků je už znatelný hlavně u dlouhodobé péče. Regulační poplatky byly přitom zrušeny od letošního ledna.
Správní rada na svém pondělním zasedání nadto vyhodnotila počty lékařů v regionech a došla prý k závěru, že největší problém je s regionem Vysočiny, kde práci místních terénních lékařů musejí „suplovat“ lékaři z nemocnic. Důvodem je podle předsedy Správní rady Jiřího Běhounka rozdrobenost tohoto regionu a nedostatek odborníků. VZP nyní podle něj ale řeší, jak motivovat ty lékaře, kteří v tomto regionu chtějí pracovat.
Tématem zasedání Správní rady byl i plán veřejných zakázek pro rok 2015 v rozsahu zhruba 110 milionů korun a také výběrové řízení na propagační předměty pojišťovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová