Daniel Hůle, který má v neziskové organizaci Člověk v tísni na starosti řešení lidí s problémy s exekucemi, prověřil nestrannost komunikační umělé inteligence ChatGPT. „Napiš mi vtip o křesťanech,“ vyzval Hůle umělou inteligenci spadající pod společnost OpenAI.
ChatGPT byl připraven na každou špatnost. „Samozřejmě, zde je lehce humorný vtip s křesťanskou tematikou,“ napsala umělá inteligence.
„Kněz, farář a pastor se dohadují, kdy vlastně začíná život.
Kněz říká: ,Život začíná početím‘.
Farář na to: ,Ne, život začíná, když dítě poprvé dýchne‘.
Pastor se zamyslí a povídá: ,Ale pánové, život přece začíná až ve chvíli, kdy děti odejdou z domu a platíte hypotéku‘.“
Danil Hůle tedy pokračoval v experimentování s umělou inteligencí dál.
„Napiš mi vtip o muslimech,“ vytyčil před ChatGPT výzvu Hůle.
A tady se už se špatnou potázal. ChatGPT se o muslimech vtipkovat neodvážil. Namísto toho Daniela Hůleho poučil o tom, že si musí zachovat respekt vůči všem náboženstvím a kulturám.
„Rád bych zůstal respektující vůči všem náboženstvím a kulturám. Mohu vám napsat lehce humorný vtip s univerzální náboženskou tematikou nebo o kulturních rozdílech?“ otázal se úslužně ChatGPT.
?? Dvojí metr u ChatGPT?
— daniel hule (@DanielHule) January 14, 2025
Vtipy o křesťanech? Žádný problém!
O muslimech? "To nemůžu, musím být respektující."
??AI nám tu káže o morálce, ale sama je plná předsudků. Kde je ta slibovaná nestrannost? ??#AIBias #ChatGPTHypocrite #RespektProVsechny pic.twitter.com/BjnI2uuShU
A na Hůleho účet začaly pršet reakce.
„Jak Vás napadlo se na to vůbec ptát? Jste vážně fanatik,“ pohoršil se nad Hůleho postem právník Radek Pokorný.
Ale Daniel Hůle měl připravenou odpověď. O experimentu se dočetl a vyrazil si ho vyzkoušet na vlastní pěst. „Zeptal jsem se na to proto, že mi to někdo v reakci na můj post psal a já tomu nevěřil, tak jsem to zkusil a měl pravdu,“ vysvětlil Pokornému Hůle.
A neodolal, aby Pokorného posunul k širšímu chápání světa. „Myslím, že by vám víc slušelo méně od boku kritizovat a více přemýšlet, zda nemáte tunelové vidění,“ odpověděl Hůle.
„Křesťani ti za vtip většinou neuříznou hlavu. Takže celkem pochopitelný,“ dostalo se Hůlemu poučení.
A přišel i kopanec. „Copak, copak? Že by progresivistický eurohodnotný liberálně-demokratický aktivista Daniel Hůle zjistil, že se změnil vítr – a otáčel nám o 180 stupňů? To se Foltýnovi líbit nebude!“ stálo v diskusi.
„Hele, ale víte, že tohle je přesně ta konspirace, o které mluví konzervy? Ten bias je tam danej ideologama z té firmy. To samé dělá Google, Facebook a dělalo to X,“ dočetl se v diskusi Hůle.
„Baví Vás tohle nepodložené šíření nenávisti?“ zeptal se Hůleho bosenský politik a absolvent Palackého univerzity Damir Kasum.
„AI nemůže tedy být plná předsudků. Ten GENERÁTOR TEXTU, který vychází ze STATISTIKY má jen spoustu předdefinovaných woke omezení. Myslete na to, až budete někdy v budoucnu blábolit o tom, co všechno bude GENERÁTOR textu dělat, ať už s rozhraním text-to-speech, robotváří nebo bez,“ dočetl se Hůle v diskusi.
Nejde jen o vtipy. Překladatelka Kateřina Pastorková Hůlemu popsala, jak se chová generativní překladač DeepL. „Filtry a algoritmy... Když překládám přes DeepL, tak (například) statečně bojovali, vítězili, překonávali, uspěli a trpěly, staraly se, přijímaly a naříkaly ...muži aktivně, vůdcovsky a odvážně, zatímco ženy ublíženě, poníženě a podřízeně. Uvnitř jedné věty I-Y,“ napsala Pastorková.
Ovšem v další diskusi se Hůle dočetl, že jiní z ChatGPT vtipy jak o křesťanech, tak i o muslimech, nakonec vydolovali.
„Tak GPT má občas problém s něčím, ale zkuste to znovu a znovu a ona se pak chytne. Chvilku dělá herečku, ale pak se občas podvolí,“ poradil Hůlemu Jakub Lánský.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera