Podle předsedy Evropské unie José Manuela Barrosa by se bankovní unie týkala zatím jen členů eurozóny, pro ČR by tudíž zatím nebyla závazná. Problémem ale je, že dle přístupové smlouvy má Česko do eurozóny vstoupit. Summit EU, kde by se mělo o bankovní unii jednat, má proběhnout 18. až 19. října.
Pozice klíčových orgánů ČR by měla být jednotná
Podle informací redakce to nejprve vypadalo, že by české ministerstvo zahraničí mohlo být vstřícnější k bankovní unii, ale nakonec je pozice klíčových českých úřadů k bankovní unii skeptická. Konkrétně tedy České národní banky, ministerstva financí i ministerstva zahraničních věcí.
Vláda by měla schválit v nejbližší době dokument, kde bude zachycena její pozice a argumenty, které mohou přesvědčit i další členské státy v odporu k bankovní unii.
Vláda by měla brzy schválit pozici ČR a argumenty proti bankovní unii
„Z počátku se zdálo, že by zamini mohlo dělat trochu problémy, ale zdá se, že se umoudřilo. Jinak je tedy víceméně společná pozice ČNB, financí i premiéra, že bankovní unie je pro Česko nevýhodná. Budeme hledat i další spojence mezi zeměmi EU, které mají podobně kritický postoj k bankovní unii jako my,“ řekl ParlamentnímListům.cz zdroj z vlády.
Premiéra a předsedu ODS Petra Nečase váže i usnesení Výkonné rady ODS z 27. srpna, v němž se praví: „Výkonná rada vyzývá předsedu vlády Petra Nečase, členy vlády za ODS, poslance, senátory a europoslance za ODS, aby důsledně zastávali takové pozice, které Českou republiku do projektu tzv. bankovní unie nezavlečou.“
Nečas: dokud budu premiérem, ČR do bankovní unie nevstoupí
Podle informací ParlamentníchListů.cz měl Nečas na jednání výkonné rady říci, že pokud by byla schválena bankovní unie, nebude premiérem. „Petr Nečas tam de facto řekl, že vstup Česka do bankovní unie jedině přes jeho mrtvolu. Abych ho citoval přesněji, tak řekl, že pokud on bude premiérem, tak Česká republika do bankovní unie nevstoupí. Členové Výkonné rady to podpořili jednomyslně,“ řekl redakci zdroj z jednání Výkonné rady.
Čeští ekonomové před bankovní unií varují. Ladislav Tajovský, Petr Mach, Lukáš Kovanda či Marek Loužek uvedli, že pro Českou republiku by to de facto znamenalo, že by čeští občané ze svého platili krachující státy eurozóny včetně bank z těchto států.
Dluhová unie na úkor zodpovědných států včetně ČR
„Podstatou té myšlenky bankovní unie je, že by vkladatelé z jedné země de facto dotovali krachující banky v druhé zemi prostřednictvím pojištění vkladů,“ varoval Petr Mach.
Podle ekonoma a ředitele Prague Twenty Lukáše Kovandy bankovní unie v podstatě znamená, že by zdravé české banky ručily za dluhy například španělských bank. Je to podle něj tak, že jde především o zespolečenštění problémových zadlužených bank, což může být velký problém. A spíše než o bankovní unii by šlo o dluhovou unii, kdy by se ti zadlužení vezli na účet těch zodpovědných.
„Bankovní sektor ve Španělsku je zadlužen v poměru 303 procent vůči HDP a dluh španělského státu je pouze 69 procent HDP. A teď by to bylo zespolečenštěno v rámci Evropy. Takže úspěšné bankovní soustavy úspěšných zemí, kam patří i Česká republika, by vlastně dotovaly, subvencovaly bankrotující bankovní soustavy typu té španělské nebo nedávno té irské,“ upozorňuje Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík