Vláda se dozví, jak se žije mimo Prahu. Chudoba rozděluje Česko

12.01.2012 4:10 | Zprávy

O prohlubující se propasti mezi chudými a bohatými se už mluví delší čas, a to nejen v Česku. Situace je obdobná po celém světě. V těchto dnech se však potvrdilo, že o hloubce této propasti rozhoduje také region, ve kterém osoba žije. Regionální rozdíly v koupěschopnosti obyvatelstva se zvyšují, a tak asi málokoho překvapí, že nejvyšší kupní síla je v Praze a nejnižší na Bruntálsku.

Vláda se dozví, jak se žije mimo Prahu. Chudoba rozděluje Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

A tak zatímco obyvatel Prahy má průměrný příjem 223 tisíc korun ročně, obyvatel okresu Bruntál má v průměru zhruba jen 144 tisíc korun. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Incoma GfK, podle kterého Česko z pohledu kupní síly zaostává za evropským průměrem.

"V porovnání s výsledky studie z roku 2010 můžeme sledovat mírné zvyšování regionálních rozdílů v úrovni kupní síly. Praha posílila svůj náskok, na druhou stranu hospodářsky slabší regiony navýšily svůj propad proti průměrným hodnotám," řekl ParlamentnímListům.cz Jiří Najman ze společnosti Incoma GfK. Dodal, že daní za nadstandardní příjmy jsou ale nesporně vyšší životní náklady v bohatších regionech.

Trend potvrzují i aktuální výsledky ministerstva pro místní rozvoj. Podle nejnovější zprávy ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) o plnění Strategie regionálního rozvoje ČR se v naší zemi od roku 2008 čím dál víc rozevírají nůžky mezi životní úrovní obyvatel jednotlivých krajů a prohlubují se také rozdíly v ekonomické výkonnosti regionů. Právě tuto informaci ve středu dostane na stůl vláda.

Vláda se bude zabývat prohlubujícími se rozdíly v životní úrovni

Ministr Jankovský v této zprávě varuje. "Pokud bude pokračovat dosavadní trend vysokých rozdílů v dynamice ekonomiky jednotlivých regionů, a provedená analýza tomu nasvědčuje, regionální rozdíly se budou poměrně rychle prohlubovat, a to zejména v důsledku dalšího zaostávání hospodářsky slabých regionů," uvedl Jankovský pro ParlamentníListy.cz.

A podle očekávání i z této analýzy vyplývá, že hospodářsky nejvýkonnějšími oblastmi v Česku jsou Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Mezi nejslabší pak patří naopak Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Olomoucký kraj. Tam se lidem žije hůře.

A co to znamená v praxi? Ve slabších regionech bude podle zprávy klesat význam prvků konkurenceschopnosti založených na technologicky nenáročném zpracovatelském průmyslu. Stát by měl proto podle ministerské zprávy naopak podporovat sektory vyžadující znalosti a vyšší kvalifikaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

10:17 Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se ve Strakově akademii konalo již sedmé zasedání Vládního výboru pro …