Vy nejste prezident, slyšel Jan Fischer z publika. A pak se rozrušil

28.11.2012 6:46 | Zprávy

Na pozvání Spolku mladých statistiků vystoupil v úterý večer na Vysoké škole ekonomické prezidentský kandidát Jan Fischer. Mluvil o evropské integraci a při té příležitosti představil svůj vynález, který má Evropu zachránit. Jmenuje se „flexibilní integrace“. Fischer též odolal námitce jednoho z posluchačů, že nevypadá jako prezident. A rozohnil se, když dokazoval, že „sdílení civilizačních hodnot Evropy pro něj znamená všechno".

Vy nejste prezident, slyšel Jan Fischer z publika. A pak se rozrušil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Na setkání se studenty přišel Fischer s myšlenkou „soft power“, kterou definoval tak, že „velikost země není odvozena ze síly armády, ale ze síly myšlenek, které je schopna dát na stůl.“ Evropa se prý musí osvobodit od reálpolitiky, která jí ovládala před krizí. Já ti dám toto, a ty mě za to tamto. Dokud Evropa rostla, tak to šlo, ale pak nastaly problémy a ukázalo se, že to nefunguje.  

Debata v EU se podle hradního adepta redukuje na black and white - federace a politická unie, nebo nic. „Vždycky je racionální cesta někde mezi,“ říká k tomu Fischer. „Nejsem stoupencem evropské federace. Nevidím v ní spásu pro budoucnost Evropy,“ myslí si. Nedovede si však prý představit, že by celá integrace skončila, takže je třeba hledat nové cesty.

Proto Jan Fischer přišel s vlastní vizí, jak zachránit Evropskou unii. „Můj koncept je flexibilní integrace. Minimum musí být integrováno mezi všemi. Bezpečnost, liberalizace trhu, energetika, dopravní a informační infrastruktura, to je pevně integrované jádro,“ prezentoval Fischer. V dalších oblastech se mohou integrovat jen někteří. A typickým příkladem takové politiky je podle Fischera zahraniční politika. „Asi si nedovedeme představit, že bychom se dnes sjednotili v otázce Kosova,“ říká Fischer. Opačným extrémem je však prý „Evropa a la carte“, se kterým kdysi přišel John Major a podle kterého by si všichni vybírali jen to, co si přejí. To by podle Fischera vedlo k rozpadu EU.

Je prý třeba věnovat se hlavně našim základním civilizačním hodnotám - svobodě pohybu, obchodu, slova. „Tyto hodnoty jsou fundamentální, protože na nich naše civilizace stojí a mimoto byly protrpěny. Vazba mezi evropskou a americkou součástí naší civilizace není tak silná, jak bych si přál,“ uvedl.  

Otázka hlasování o členství Palestiny v OSN je pro Fischera otevřená. „Já bych byl proti přijetí, ale je otázka, jak se k tomu postaví Ministerstvo zahraničí,“ říká. V tomto regionu je však podle něj největší hrozbou íránský režim. I v jeho případě by však volil politické jednání místo preventivního úderu. „I když kompromis s Ahmadínežádem je opravdu tvrdá práce,“ poznamenal prezidentský kandidát.

Zeman působí jako prezident. Vy ne

Na Fischerovu představu Evropy a světa směřovala i většina dotazů z publika. Jeden z prvních se však týkal Fischerova srovnání s jeho hlavním rivalem. „Před dvěma týdny tu byl Miloš Zeman. On je socialista, ale na nás působil jako prezident. U vás jsem tento pocit neměl,“ uvedl tazatel svůj dotaz.

„Já jsem nepřišel agitovat pro svůj program, já jsem přišel s kontemplací pro problém, který mě velmi tíží. Respektoval jsem, že jdu na akademickou půdu, a ne na mítink na náměstí,“ rozohnil se Fischer, až zapomněl na dotaz, který si následně nechal zopakovat.

Otázka směřovala na Fischerovu vizi prezidentského úřadu. „Prezident by v této době měl zemi uklidňovat, spojovat, má být schopen změnit politickou kulturu a sebezahleděnost politiků. Má být schopen zajistit, aby občanská společnost nebyla na periférii a účastnila se veřejné debaty,“ myslí si prezidentský kandidát. Prezident se také prý musí přičinit o zajištění důstojného života všem, kteří nejsou slyšet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům, obchodujícím s Ukrajinou

10:17 Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům, obchodujícím s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane od státu 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejic…