Generála Šedivého rozhodnutí nakoupit americké stíhací letouny nepřekvapilo. „Samozřejmě, že zde byl tlak ze strany švédské firmy a byl poměrně velký, ale jedná se o dva rozdílné systémy. Jeden nabízí Gripen, byť v pokročilejší variantě, a proti ní stojí nepokrokovější a nejvýkonnější systém složený z letadla F-35 a z dalších komponentů, které de facto schopnost systému včleněného do vzdušných sil Armády České republiky posune o několik pater výš ve schopnosti a efektivnosti. Myslím, že každý profesionál, který prováděl nějaké analýzy... každopádně jde o otázku financí, kterou se musejí zabývat vyjednavači, ale z hlediska vojenského jde o krok vpřed a byl očekávatelný,“ řekl.
Jak složité tedy bude přebudování letišť a zázemí pro letouny F-35?
„Při každém přezbrojení se musí připravit odpovídající zázemí pro zbraňový systém, který bude používán. Žádného odborníka by nemělo překvapit, že se budou provádět úpravy. Znovu připomínám, že v případě nákupu F-35 nakupujeme nejen letadla, ale celý systém, který bude znamenat, že se musí například provést přehodnocení a změny v celém systému vzdušných sil, protože F-35 s sebou přinášejí řadu jiných schopností, které jiná letadla nemají. Ano, bude to stát nějaké peníze navíc, ale nemyslím, že budeme přebudovávat nebo rekonstruovat celá letiště. Budeme muset pořídit systém a ten systém se bude muset implementovat do letišť a zároveň do systému velení a řízení, které v podstatě musí být naladěny i na to, co přinese F-35,“ vysvětlil.
„Ale nesouhlasím s tím, že by nákup letounů F-35 znamenal přebudovat letecké základny. To zkrátka není pravda,“ podotkl Šedivý.
Šedivý: Tendencí by mělo být zbraně unifikovat
Byl to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který se nechal slyšet, že pro Evropu je dobré mít nejen americké stroje, protože existuje alternativa v případě potíží. Objevují se názory, že může v budoucnu dojít například k sankcím směrem k Evropě, nebo k technickým problémům s letadly, která budou muset zůstat na zemi, a pak bude vzdušný prostor ohrožen. Dodávka letounů z USA se zpozdila například Slovensku, které se ocitlo bez ochrany vzdušného prostoru a nyní mu pomáhá i Česká republika.
„Stoltenberg občas říká něco, čemu ani sám snad nevěří. To za prvé. A za druhé – Slovensko dlouho až nad únosnou míru stále provozovalo letouny MIG-29 a všichni věděli, že jde o drahá, stará letadla, a navíc neplní veškeré podmínky, které Slovensko slíbilo, aby mohlo letadla provozovat,“ poznamenal generál Šedivý.
Dále sdělil, že současná situace, která se vyvinula i ve vztahu k Ukrajině, vytváří krizovou situaci – ale říci, že by bylo dobré, abychom měli v organizační struktuře rozdílná letadla, to je vyjádření člověka, který nepřemýšlí. „Tendencí by mělo být unifikovat zbraně a zbraňové systémy, aby byly zastupitelné a nahraditelné a aby stály co nejméně peněz v provozní části. A aby se nemusely provádět dodávky jedněch náhradních dílů pro jeden systém – a zároveň pro jiný systém další dodávky zase do jiného státu. To je velmi nesprávné a nevím, proč to Stoltenberg řekl,“ podivil se Šedivý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová