„Ano, bude to stát nějaké peníze navíc.“ Generál Šedivý stojí za stíhačkami. Ale řekl, jak to s nimi je

27.07.2022 20:00 | Komentář

„Nákup letounů F-35 Ministerstvem obrany ČR je správným krokem, nakupujeme nejpokrokovější systém, který je na světě. Ale nesouhlasím s tím, že by znamenal přebudovat letecké základny. To zkrátka není pravda,“ říká Jiří Šedivý, generál, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR a pedagog Vysoké školy CEVRO Institut. Válku mezi Ruskem a Ukrajinou podle něj nakonec rozhodne lidský faktor. Obě strany posílají na bojiště vojáky s výcvikem, ale bez zkušeností. A to je může stát život.

„Ano, bude to stát nějaké peníze navíc.“ Generál Šedivý stojí za stíhačkami. Ale řekl, jak to s nimi je
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Generála Šedivého rozhodnutí nakoupit americké stíhací letouny nepřekvapilo. „Samozřejmě, že zde byl tlak ze strany švédské firmy a byl poměrně velký, ale jedná se o dva rozdílné systémy. Jeden nabízí Gripen, byť v pokročilejší variantě, a proti ní stojí nepokrokovější a nejvýkonnější systém složený z letadla F-35 a z dalších komponentů, které de facto schopnost systému včleněného do vzdušných sil Armády České republiky posune o několik pater výš ve schopnosti a efektivnosti. Myslím, že každý profesionál, který prováděl nějaké analýzy... každopádně jde o otázku financí, kterou se musejí zabývat vyjednavači, ale z hlediska vojenského jde o krok vpřed a byl očekávatelný,“ řekl.

Jak složité tedy bude přebudování letišť a zázemí pro letouny F-35?

„Při každém přezbrojení se musí připravit odpovídající zázemí pro zbraňový systém, který bude používán. Žádného odborníka by nemělo překvapit, že se budou provádět úpravy. Znovu připomínám, že v případě nákupu F-35 nakupujeme nejen letadla, ale celý systém, který bude znamenat, že se musí například provést přehodnocení a změny v celém systému vzdušných sil, protože F-35 s sebou přinášejí řadu jiných schopností, které jiná letadla nemají. Ano, bude to stát nějaké peníze navíc, ale nemyslím, že budeme přebudovávat nebo rekonstruovat celá letiště. Budeme muset pořídit systém a ten systém se bude muset implementovat do letišť a zároveň do systému velení a řízení, které v podstatě musí být naladěny i na to, co přinese F-35,“ vysvětlil.

„Ale nesouhlasím s tím, že by nákup letounů F-35 znamenal přebudovat letecké základny. To zkrátka není pravda,“ podotkl Šedivý.

Šedivý: Tendencí by mělo být zbraně unifikovat

Byl to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který se nechal slyšet, že pro Evropu je dobré mít nejen americké stroje, protože existuje alternativa v případě potíží. Objevují se názory, že může v budoucnu dojít například k sankcím směrem k Evropě, nebo k technickým problémům s letadly, která budou muset zůstat na zemi, a pak bude vzdušný prostor ohrožen. Dodávka letounů z USA se zpozdila například Slovensku, které se ocitlo bez ochrany vzdušného prostoru a nyní mu pomáhá i Česká republika.

„Stoltenberg občas říká něco, čemu ani sám snad nevěří. To za prvé. A za druhé – Slovensko dlouho až nad únosnou míru stále provozovalo letouny MIG-29 a všichni věděli, že jde o drahá, stará letadla, a navíc neplní veškeré podmínky, které Slovensko slíbilo, aby mohlo letadla provozovat,“ poznamenal generál Šedivý.

Dále sdělil, že současná situace, která se vyvinula i ve vztahu k Ukrajině, vytváří krizovou situaci – ale říci, že by bylo dobré, abychom měli v organizační struktuře rozdílná letadla, to je vyjádření člověka, který nepřemýšlí. „Tendencí by mělo být unifikovat zbraně a zbraňové systémy, aby byly zastupitelné a nahraditelné a aby stály co nejméně peněz v provozní části. A aby se nemusely provádět dodávky jedněch náhradních dílů pro jeden systém – a zároveň pro jiný systém další dodávky zase do jiného státu. To je velmi nesprávné a nevím, proč to Stoltenberg řekl,“ podivil se Šedivý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…