Bude Kamala Harrisová pokračovat v Bidenově podpoře „nevyhratelné“ války na Ukrajině?
Tuto otázku si klade Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, ve svém nejnovějším blogu. Obsáhle se v něm zamýšlí, kdo vlastně dnes řídí zahraniční politiku Bílého domu.
K tomu dodává historky z washingtonských kuloárů, ve kterých na oficiálních jednáních za dezorientovaného prezidenta dokončuje věty jeho manželka Jill.
A ptá se, do jaké míry se na tomto stavu podílela viceprezidentka Harrisová, která rovněž úřaduje v Bílém domě.
Připomíná, že i v minulosti, kdy nebyla zpochybňována způsobilost prezidentů, byla role viceprezidentů v zahraniční politice značná. Ať šlo o Dicka Cheneyho za George Bushe, nebo samotného Bidena, když o patnáct let svěžejší dělal viceprezidenta Baracku Obamovi.
Proto by se podle něj novináři měli ptát, co všechno má z posledních čtyř let „na triku“ viceprezidentka.
Důležité je to podle něj hlavně proto, že na sjezdu Demokratické strany coby prezidentská kandidátka jasně deklarovala, že bude pokračovat v Bidenově zahraniční politice včetně aktivní podpory Ukrajiny a Izraele.
Hersh patří k novinářům, kteří v USA vždy důsledně hlídali touhy prezidentů a jejich ministrů po válečných dobrodružstvích. Renomé si získal v šedesátých letech svými články o sledování protiválečných aktivistů americkými tajnými službami a poté zpravodajsky pokrýval kauzu Wattergate, rozkrývající sledování opozice.
Za šedesát let kariéry veterán americké žurnalistiky nakládal poctivě zástupcům obou velkých stran. Vždy se věnoval převážně aktivitám USA v zahraniční politice, což bylo korunováno kritickým životopisem Henryho Kissingera nazvaným Cena síly.
V roce 2015 přišel s obsáhlou analýzou amerického působení v Sýrii, která velmi zaujala Terezu Spencerovou. Ta tehdy dlouhodobý konflikt rozebírala pro ParlamentníListy.cz.
Vzhledem k tomu, co všechno Seymour Hersh za dlouhá desetiletí kariéry rozkryl, jej někteří označují za paranoidního konspirátora.
Tato kritika ještě zesílila v posledních letech, kdy se věnuje hlavně americkému působení na Ukrajině.
Nářez na sociálních sítích dostal zejména za své texty o zničení plynovodů Nord Stream v roce 2022, ze kterého obvinil USA. Podle jeho tvrzení měla být akce realizována při velkém cvičení námořnictva NATO, které pár týdnů předtím probíhalo v Baltském moři.
Washington podle něj plynovod, který oslaboval evropskou závislost na USA, nenáviděl dlouhodobě, dávno před Putinovým nástupem na Ukrajinu. „Nord Stream 1 byl z pohledu NATO a Washingtonu nebezpečný, ale Nord Stream 2, jehož výstavba byla dokončena v září 2021 a který by v případě schválení německými regulačními orgány zdvojnásobil množství levného plynu v Evropě, byl přímo katastrofou,“ psal Hersh.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo