V Magdeburku farmáři protestovali při návštěvě šéfky Strany zelených Ricardy Langové. „Vypadni“ a „Bůůů“ křičeli farmáři na političku a předsedkyni Zelených Ricardu Langovou. A jako by to nestačilo, v rámci protestu ještě zapálili pneumatiky. A politička musela 45 minut počkat, než zvládla odjet. Až policie povolala posily. Teprve tehdy zvládla politička odjet.
Server Deutsche Welle napsal, že průměrný příjem zemědělců v Německu v posledních letech prudce vzrostl, což vyplývá ze statistik spolkového ministerstva zemědělství. Inflace vedla k vyšším cenám pro zákazníky v supermarketech a výrobní náklady rostly pomaleji. Zemědělský dělník v Německu vydělal v roce 2022 prý průměrně 43 000 eur, což je při přepočtu na české koruny asi 91 tisíc měsíčně při současném kurzu.
Ale pozor. DW také upozornil, že příjmy farmářů ve Španělsku nebo Rumunsku jsou výrazně nižší. Příjmy farmářů v Nizozemsku, kteří také protestují, jsou zase vyšší.
Bild připomněl, že k obdobné blokační situaci došlo na počátku ledna, kdy chtěl ministr hospodářství Robert Habeck vystoupit z trajektu v přístavišti Schlüttsiel ve Šlesvicku-Holštýnsku, ale rozzlobení farmáři v tom ministrovi bránili. Situace se zklidnila až za několik hodin.
Na demonstraci tisíců farmářů a řidičů kamionů v Berlíně 15. ledna byl ministr financí Christian Lindner vypískán. Podle deníku Bild byl vypískán přímo „nemilosrdně“.
V Biberachu museli Zelení zrušit svou politickou Popeleční středu ze strachu z útoků. Čekali na ně naštvaní farmáři s hromadami hnoje a ucpanými silnicemi. Jedno z aut skupiny německého ministra zemědělství Cem Özdemira (Zelení) bylo napadeno. Nespokojení farmáři rozbili na autě okno.
Profesor práva Arnd Diringer má za to, že případ z Magdeburku už je za hranou. „Incident v Magdeburgu je v liberální demokracii naprosto nepřijatelný,“ zdůraznil. Protesty jsou za hranou od chvíle, kdy je politikovi delší čas bráněno ve svobodě pohybu. Podle zákona navíc ten, kdo spáchá trestný čin nátlaku, může být odsouzen k finanční pokutě nebo dokonce ke třem letům vězení. Vedle farmářských demonstrantů se toto ustanovení může týkat i klimatických aktivistů, kteří se přilepují k silnici.
Server listu připomněl, že demonstrovat v Německu lze, ale podle zákona musí jít o pokojné protesty, beze zbraní a mohou proběhnout i spontánně. Politický expert prof. Werner Patzelt zdůraznil, že politici musejí snést i pískání a pokřikování. V zákoně podle něj určitě neexistuje ustanovení, které by politiky chránilo před tím, aby vyslechli jiný názor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.