V průzkumu lidé hodnotili deset vybraných nebezpečí, která by mohla ohrozit naši zemi. Svůj pocit ohrožení lidé vyjadřovali na devítibodové škále, kde jednička znamenala „žádné nebezpečí“ a devítka „velmi velké nebezpečí“.
Strach z islamistů a z uprchlíků roste
Oproti obdobnému průzkumu z května letošního roku vzrostly obavy z islámského fundamentalismu. Celkem jej za velké nebezpečí považuje 85 % občanů, zatímco v květnu to bylo o 3 procentní body méně. Oproti květnu se také zvýšilo zastoupení lidí, kteří za velké nebezpečí považují příliv uprchlíků, a to ze 71 % na 76 %.
Podobně vysoký podíl lidí se cítí být ohrožen terorismem a mezinárodním organizovaným zločinem, jejich závažnost však od května nevzrostla. Posílily ale obavy z vývoje situace na Blízkém východě, a to z 59 % na 65 %.
Obavy z Ruska se zmírňují, strach z USA roste
Z květnového průzkumu vyšlo, že podíl lidí, kteří politiku Ruska vnímali jako velké nebezpečí pro naši zemi, se v porovnání s rokem 2011 více než zdvojnásobil. Podle autorů průzkumu byla tato změna zřejmá v souvislosti s politikou Ruska vůči Ukrajině.
Ovšem v zářijovém průzkumu se podíl občanů, kteří za velké nebezpečí považují politiku Ruska, snížil z 59 % na 43 %. Nyní tedy více lidí, konkrétně jich je 49 %, považuje za významné nebezpečí ohrožující naši zemi chudobu v rozvojových zemích.
Zajímavé je, že politiku Ruska nyní za velké nebezpečí považuje téměř stejný podíl lidí jako politiku Spojených států, jejíž rizikovost v hodnocení veřejnosti od května mírně posílila.
Podle autorů průzkumu lze pokles obav z politiky Ruska spatřovat v menší intenzitě informací o situaci na Ukrajině a vyostření jiných ohnisek bezpečnostních rizik, které se projevuje ve zvýšení obav spojených s migranty, islámským fundamentalismem a vývojem na Blízkém východě.
Z dalších výsledků zářijového průzkumu STEM vyplývá, že nadpoloviční většina českých občanů považuje za v současnosti nejdůležitější problém naší země příliv uprchlíků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam