Parlamentní volby v Gruzii přinesly zásadní politické napětí, když prozápadní opoziční strany odmítly uznat výsledky, podle nichž s přibližně 54 % hlasů zvítězila vládnoucí strana Gruzínský sen (GD). Tato strana, kterou založil miliardář Bidzina Ivanišvili, čelí obviněním, že se v posledních letech stala stále více autoritářskou a údajně zneužívající svou moc k udržení politické dominance. Ivanišvili je nejbohatším mužem Gruzie, přičemž jeho majetek byl v roce 2024 odhadnut na 7,6 miliardy dolarů, což odpovídá 24,8 % gruzínského HDP v roce 2023. Své bohatství získal v Rusku v 90. letech, kdy levně získával bankovní a ocelářský majetek během privatizace po rozpadu Sovětského svazu.
Ivanišvili do gruzínské politiky vstoupil v roce 2012, kdy založil stranu Gruzínský sen – Demokratická Gruzie (GD) a zajistil si vítězství v parlamentních volbách proti straně Sjednocené národní hnutí dosavadního prezidenta Michaila Saakašviliho. Po krátkém období ve funkci předsedy vlády se Ivanišvili formálně stáhl z politiky, ale opět se vrátil v roce 2018 jako předseda vládnoucí strany, kterou vedl až do roku 2021, kdy ji znovu opustil, a následně se ke konci roku 2023 stal čestným předsedou strany Gruzínský sen.
Hlavní opoziční strany – Koalice pro změnu a Sjednocené národní hnutí (UNM), založené bývalým prezidentem Michailem Saakašvilim – dosáhly v letošních parlamentních volbách výrazně nižších výsledků s 11 % a výsledky voleb odmítly akceptovat s odkazem na údajné volební podvody. K pochybnostem o regulérnosti voleb přispěly i výsledky předběžných průzkumů, které byly značně rozdílné. Průzkum společnosti Edison Research například ukázal, že GD získala „pouze“ 40,9 % hlasů, informuje CNN.
Způsob vedení kampaně stranou Gruzínský sen byl výrazně založen na vizuální propagaci. Po celém Tbilisi byly k vidění dva typy kontroverzních billboardů. První typ stavěl do kontrastu obrazy klidných, prosperujících gruzínských měst vůči válkou zdevastovaným ukrajinským městy, čímž strana cílila na strach voličů z případného vojenského konfliktu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová