„Co to je za nesmysl? Kde se pak bude obchodovat?“ Odchod z lipské burzy odsouzen na ČT

30.09.2022 20:50 | On-line

Evropská unie se shodla na opatřeních, která mají zlevnit elektřinu. Zavede se strop cen a mimořádně vydělávající firmy se zdaní, zjednodušeně řečeno. Na druhé straně ruský prezident podepsal dokumenty o anexi dalších částí Ukrajiny. Formální proces přidružení poběží ještě několik dní. O tom hovořil v pořadu Interview ČT24 generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

„Co to je za nesmysl? Kde se pak bude obchodovat?“ Odchod z lipské burzy odsouzen na ČT
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Petr Koblic

Od zítra bude účinná novela energetického zákona, jež říká, že umožní tzv. zastropování cen energií. Je tedy největší riziko neúnosných cen energií u nás odstraněno a zažehnáno? „Já si myslím, že ano, záleží pro koho. Vláda učinila dobré kroky pro drobné spotřebitele, teď se EU snaží vyřešit, nebo na úrovni EU za našeho předsednictví se snaží vyřešit, ten velmi komplikovaný problém, jak to udělat na tom velkoobchodním trhu nebo na trhu pro velkoobchodní zákazníky. Každopádně to dnešní rozhodnutí, jak ho čtu já, je, že trh normálně poběží, jenom když bude generovat nějaké ceny, které jsou nad tou úrovní, o které se rozhodlo, dojde k nějakému mechanismu přesunu zisků ze strany výrobců na stranu spotřebitelů,“ poznamenal Koblic. 

Své pak řekl i k lipské burze. „Ty vtipný hlášky, že odejdeme z lipské burzy, co to je za nesmysl, to přestaneme obchodovat transparentně na trzích, kde se střetá nabídka s poptávkou? Jak pak budeme obchodovat? To pak někdo, nějaký ředitel fabriky, pojede za šéfem elektrárny a pozve ho na hon a na tom honu si dohodne, že na příští rok od něj dostane nějakou levnější elektřinu?“ zeptal se Koblic.

„Jsme ve válce s Ruskem. Minimálně energetické. Už ne příliš studené, ale horké energetické válce. Podívejte se, co se děje s plynovody v Baltském moři. Jsme ve válce, speciální operace na energetickém trhu, nebo mimořádné operace, je třeba udělat – zastropování cen pro konečné dodavatele, přesunutí těch zisků, ale nesahat na to, že se někde musí vytvořit nabídka s poptávkou a za rovnovážnou cenou se protnout. Tohle si myslím, že ani Evropská unie nemá v plánu. Protože když to udělá na energii, tak to udělá i na plynu? Udělala by to i na ropě? Udělala by to i na CO2 povolenkách? To by prostě byla lavina. Ten trh nám funguje a fungoval nám krásně, tak teď vymysleme, jak dočasně vykompenzujeme těm, kteří musejí platit více, a někde to sebereme, ale nerušme něco, co fakt fungovalo dobře,“ zmínil Koblic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…