Jak informovaly Novinky.cz, senátoři Gerlochovi vyčítali jeho minulost. „Byl kandidátem vstupu do komunistické strany, a pak 15 let od roku 1975 až do roku 1990 byl členem strany, která porušovala lidská práva a svobody i principy plurality, kdy si uzurpovala vedoucí úlohu ve státě a společnosti,“ prohlásil senátor za lidovce Zdeněk Papušek.
„Ústavní soud potřebuje osobnosti s mimořádným morálním kreditem, které budou odolné vůči politickým tlakům i jiným svodům. Z toho důvodu mě netěší, že nám pan prezident navrhl kandidáta, který začátkem 70. let, tedy v době tuhé normalizace, vstoupil do komunistické strany. Navíc pan Gerloch informaci o svém členství v KSČ neuváděl, ani když minulý rok kandidoval do Senátu, zřejmě tušil, že by mu to příliš nepomohlo. Takového kandidáta opravdu podpořit nemohu,“ uvedl své důvody senátor za TOP 09 Tomáš Czernin.
Czernin se podobně vyjádřil na sociálních médiích: „Zdravý selský rozum zvítězil,“ označil nezvolení Gerlocha. „Copak může v demokratické zemi působit jako soudce ústavního soudu bývalý normalizační komunista a advokát protiústavních excesů páně prezidentových? To i jen základní cit pro spravedlnost nedovoluje. Věřím, že to takto vnímá většina lidí. A to navzdory různým relativizujícím právnickým kličkám,“ ptá se a odpovídá si senátor.
Byly zde i výtky proti Gerlochovu akademickému působení, jak uvádí iDNES.cz. „Přečetl jsem si profesní životopis pana Gerlocha. Je rozsáhlý, ale nechápu, proč v něm nejsou uvedeny jeho práce před rokem 1995,“ řekl člen klubu Starostů a nezávislých Marek Hilšer, taktéž kandidát na prezidenta. Kritizoval, že Gerloch do svého profesního životopisu nenapsal, že působil na kontroverzních vysokých školách, spojovaných s udělováním „turbotitulů“ některým politikům, třeba na Vysoké škole Karlovy Vary. „Neuvedl jsem vysoké školy, kde jsem působil marginálně,“ hájil se před senátory Gerloch.
Na Facebooku na to upozornil i ostravský senátor za ODS Zdeněk Nytra: „Dnes v Senátu mnohem důležitější věci (životní prostředí) než TAJNÁ volba ústavního soudce. Kandidátovi bylo připomenuto, co dělal před r. 1989 a na kterých ‚vejškách‘ potom právo vyučoval. Ve svém CV na to trochu zapomněl...“
Radoval se také lékař a člen TOP 09 z Liberecka Tomáš Rejmont: „Zemanův kandidát Gerloch nebude ústavním soudcem. Senát jeho nominaci odmítl. Zeman dostal přes prsty. SUPER!“
Senátorům naopak vyčinila novinářka a překladatelka Irena Ryšánková: „Tak to senátorům gratuluju. Nezvolit Gerlocha jen proto, že nemají rádi prezidenta, to je skutečně důkaz úrovně naší pojistky demokracie,“ říká ironicky a dodává slova o dvojím metru v Senátu: „Jo aha, Gerloch byl kandidátem vstupu do strany. Jistě, to je strašné. Soudruh generál Petr Pavel, idol všech demokraticky smýšlejících jedinců, byl důstojník v Československé lidové armádě, přísahal Varšavské smlouvě a na rozdíl od Gerlocha reálně byl v KSČ. Je to taky strašné? Nebo jen u toho, u koho se ‚nám‘ to hodí?“
Ozval se též glosátor Petr Paulczyňski:. „Gerloch neprošel? Už se těším až jim tam Miloš nominuje Koudelku.“ Zdeněk Koudelka je ústavní právník, taktéž bývalý poslanec ČSSD, který se mimo jiné v rozhovoru pro PL opřel do soudce Baxy, jenž Zemana obvinil z pokusů o ovlivňování justice. „Gerloch, málo pokrokový – chápu. Představte si, že ten blázen si myslí, že matka je žena a otec je muž! No šílenec... Naštěstí ho náš pokrokový senát zastavil – si představte tu hrůzu, kdyby tam nebyl Fischer, Hilšer, Bek...“ ironizuje dále Paulczyňski.
Gerloch neprošel? Už se těším až jim tam Miloš nominuje Koudelku
— Petr Paulczyňski (@paulczynski) March 20, 2019
Gerloch Málo pokrokový - chápu. Představte si, že ten blázen si myslí, že matka je žena a otec je muž! No šílenec... Naštěstí ho náš pokrokový senát zastavil - si představte tu hrůzu, kdyby tam nebyl Fischer, Hilšer, Bek...
— Petr Paulczyňski (@paulczynski) March 20, 2019
„Do pr*ele, kdo jiný by měl být ústavním soudcem než profesor teorie práva a ústavního práva, emeritní dvojnásobný děkan nejstarší a největší české právnické fakulty a zkušený advokát Aleš Gerloch?
Pan profesor je zkrátka vysoce inteligentní člověk, nezpochybnitelná odborná autorita, která je však národně a konzervativně smýšlející a nejde na ruku kulturně-mediální frontě pražské kavárny. To senátorským bafuňářům z TOP 09/STAN/KDU... k odmítnutí stačí.
To se opravdu budeme řídit ‚radami‘ od někoho z Cardiffu? Být prezidentem, na ÚS navrhnu jména: Gerloch, Koudelka, Mlsna, Gřivna,“ rozčiloval se právník Tomáš Grygar.
A celkem pochopitelně své rozhořčení neskrýval Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Zemana, jenž Gerlocha navrhl. „30. výročí pádu komunismu. O podpoře opět nerozhoduje nezpochybnitelná odbornost, ale kádrový profil a ideologická hlediska. Bolševici jsou zpět. Ti samí, kteří hlasitě vyčítají prof. Gerlochovi členství v KSČ, vynášejí do nebes člena KSČ a příslušníka ČSLA. Chucpe! Bolševici zakazovali profesní uplatnění kvůli třídnímu původu. Novodobí bolševici postupují obdobně u lidí s odlišným názorem. Jsou rozlezlí v politických stranách, které si samy říkají ‚demokratické‘. To je ostatně také stará bolševická propagandistická metoda,“ řádil Ovčáček na Twitteru.
30. výročí pádu komunismu. O podpoře opět nerozhoduje nezpochybnitelná odbornost, ale kádrový profil a ideologická hlediska. Bolševici jsou zpět.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 20, 2019
Ti samí, kteří hlasitě vyčítají prof. Gerlochovi členství v KSČ, vynášejí do nebes člena KSČ a příslušníka ČSLA. Chucpe!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 20, 2019
Bolševici zakazovali profesní uplatnění kvůli třídnímu původu. Novodobí bolševici postupují obdobně u lidí s odlišným názorem. Jsou rozlezlí v politických stranách, které si samy říkají “demokratické”. To je ostatně také stará bolševická propagandistická metoda.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 20, 2019
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas