„Dočasný kompromis.“ Ukrajina nevyhraje, připustil Pavel. Ani své území mít nebude

16.03.2024 10:54 | Monitoring

Prezident Petr Pavel se zúčastnil debaty s veřejností, kterou pořádal Deník. Uskutečnila se v Kladně a řeč byla mimo jiné o Ukrajině. Rusko se podle Pavla v jistém ohledu chová stejně jako se chovalo nacistické Německo, které rovněž vůbec nerespektovalo žádné dohody, žádnou suverenitu okolních zemí a prostě prosazovalo svůj zahraničněpolitický zájem na úkor všech ostatních.

„Dočasný kompromis.“ Ukrajina nevyhraje, připustil Pavel. Ani své území mít nebude
Foto: Reprofoto: YouTube Deník.cz
Popisek: Prezident Petr Pavel v debatě s občany na Kladně

Jeden z dotazů na hlavu státu, který přednesla moderátorka Kateřina Perknerová, se týkal Ukrajiny, a byl od Zdeňka Kučery. „Určitě jste z vaší minulé i současné pozice sledoval dávný vývoj po rozpadu Sovětského svazu. Není na nás, abychom soudili, zda to bylo dobré. Je však na nás, jak hodnotíme dění po osamostatnění Ukrajiny. Nárůst adorování či dokonce kanonizace banderismu, Bandery, oslavování příslušníků dávné SS divize Halič, potažmo pronásledování Rusů nebo v uvozovkách nehodných Ukrajinců. Majdan v režii USA. A to vše jako test, jak zareaguje Rusko. Mýlím se moc?" zeptal se.

„Nic není černobílé. Když bychom chtěli prezentovat Ukrajinu jako zemi, která je vzorem všech ctností, tak to samozřejmě nebude pravda a každý, kdo nebude chtít, tak mu to nedá práci, aby našel spoustu příkladů, že tomu tak není. Ani naše země není bez chyb a Ukrajina těch chyb má celou řadu. Mimo jiné je to právě třeba minulost, na kterou tazatel upozorňuje. Mimochodem, Maďarsko a Slovensko má podobnou minulost. A přesto je bereme jako partnery v demokratických společenstvích. Německo je na tom ještě hůř a přesto ho bereme jako demokratickou zemi. Proč bychom měli za věci, které jsou staré desítky let, hodnotit Ukrajinu dnes úplně stejně. To, že se tam pár lidí projeví jako sympatizanti, to je to samé v Německu, to je to samé u nás, to je to samé na Slovensku, Maďarsku a jinde," odvětil prezident.

„V každé společnosti jsou lidé různých názorů. To, co je podstatné ve vztahu k Ukrajině, je to, že stejně jako my se vymanila z toho područí Sovětského svazu. Stala se samostatnou suverénní zemí a stejně jako my aspirovala na to, že si chce sama určit svoji budoucnost. A jestliže se v nějakém bodě rozhodla, že chce jít cestou integrace do evropských bezpečnostních a ekonomických struktur tak, jako jsme to udělali my, tak proč by to právo neměla mít tak jako ostatní země. A my v době, kdy jsme se pro to rozhodli, tak jsme automaticky očekávali, že nás v tom všichni podpoří. Dokonce jsme brali jako automatické, že Západ nám nabídl vstřícně ruku. A my se teď tváříme, že by Ukrajina mít stejné právo neměla, protože je k tomu Rusku blíž a že tedy by bylo dobře, kdyby zůstala tam, kde je, protože my ji do toho našeho krásného místa už nechceme. A přitom, kdyby se stejně tehdy zachovaly Německo, Rakousko a další země, tak do dneška nejsme součástí Evropské unie, nejsme ani součástí NATO a určitě bychom nebyli jako země v takovém stavu - a teď přes všechnu kritiku, kterou slýcháme, já jsem přesvědčen o tom, že ten stav je nadmíru dobrý. Tak bychom prostě v takovém stavu nebyli. To je mimo jakoukoliv pochybnost," dodal.

„Rusko se naopak nějak netají tím, že se nijak nezměnilo oproti mentalitě Sovětského svazu, případně carského Ruska. Rusko vždycky bylo, je a zřejmě ještě dlouho bude mocností imperiální, která vždycky měla zájem na prosazování kontroly a vlivu ve svém nejbližším okolí. Protože to vnímali jako jedinou cestu, jak tak obrovskou zemi udržet celou, stabilní a bezpečnou. A i to je důvod, proč Rusko zdůrazňuje to, že má oprávněné bezpečnostní zájmy, které ale projektuje do úplně cizích a suverénních zemí. A my bychom, jestli chceme žít ve světě, kde platí pravidla, jestli chceme žít ve světě, kde i menší země jako my má právo na své místo na slunci, tak nám prostě nezbyde nic jiného, než jasně odmítnout to, co dělá Rusko a podpořit Ukrajinu, stejně jako bychom podpořili kteroukoliv jinou zemi v této situaci, bez ohledu na to, jak se na Ukrajinu díváme, protože když to neuděláme, tak vlastně zkompromitujeme základy, na kterých stojí i naše země," dodal

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vanda Efnerová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zase, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBronto , 16.03.2024 12:26:29
Už zase lže. Hlavní, kdo nedodržel minské dohody, je v první řadě západ a jeho politici a v druhé Ukrajina, která se k válce nechala přemluvit rozježeným britským kašparem. Pane Pavle, přestaňte lhát a udělejte něco pro ukončení války. Západ nemá patent na pravdu a ani na demokracii. Kdyby ho měl, tato válka nikdy nebude, protože Rusko by ji nerozpoutalo. Nato se na ni chystalo 30 let.

|  26 |  0

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …