Válka na Ukrajině trvá už 687 dní a podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) Rusové útočí prakticky po celé délce fronty a u Bachmutu a v Chersonské oblasti se jim prý daří postupovat. A to i poblíž Doněcku. Mezitím vládní špičky dál pracují s představou, že se napadení Ukrajiny rovná obraně před nacistickým Německem. Předseda výboru obrany ruské Státní dumy Andrej Kartapolov poznamenal, že Rusko je ve válce s Ukrajinou někde v roce 1943 a krok za krokem kráčí k vítězství, protože tak jako se Němci vyčerpali v roce 1943, tak se Ukrajinci vyčerpali v roce 2023 na své protiofenzivě. Kartapolov také tvrdil, že ruská armáda bude pokračovat ve válce na Ukrajině, dokud nenainstaluje „prapor nad Říšským sněmem“ – tj. úplné vítězství na Ukrajině, které dosáhne všech Putinových maximalistických cílů.
Washingtonský Institut pro studium války konstatoval, že za druhé světové války Sovětský svaz zmobilizoval desítky milionů lidí, konkrétně 34,5 milionu a poslal je bojovat. A na válku orientoval i veškerý svůj průmysl za Uralem. A to se dnes neděje.
Kremelská propaganda vytrvale tvrdí, že válku na Ukrajině vyprovokoval Západ a nikoli Rusko a Ruská federace se jen brání.
„Putin se 10. ledna setkal s obyvateli Anadyru v autonomním okruhu Čukotka a pokusil se ujistit obyvatele, že neexistují žádné problémy s materiální nebo finanční podporou pro ruské vojáky na Ukrajině,“ uvedl ISW.
Mezitím se zdá, že Írán vyvinul novou kategorii svých dronů Šahíd s doletem až 1500 km. Vedle toho prý Írán Rusku v blízké budoucnosti poskytne raketové systémy země–země. „Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a íránský ministr zahraničí Hossein Amir Abdollahian diskutovali v telefonu 9. ledna mimo jiné o rozvoji komplexní dohody o strategickém partnerství, obchodní spolupráci,“ napsal ISW.
EU dostihne Rusko. Do dvou let
Z EU zaznělo, že během jara 2024 bude možné Ukrajině dodat milion granátů. Komisař pro vnitřní trh Evropské unie (EU) Thierry Breton prohlásil, že EU bude muset snížit svůj vývoz střeliva do zemí mimo EU a zajistit, aby země EU tlačily na svůj obranný průmysl, aby zvýšil produkci. Podle ISW Breton také prohlásil, že je „extrémně důležité“, aby EU měla stejnou kapacitu výroby zbraní jako Rusko a že EU by tohoto cíle mohla dosáhnout během 18 měsíců až dvou let.
V této situaci ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj nečekaně dorazil na návštěvu Litvy, kde se snaží dojednat další spolupráci a vojenskou pomoc Ukrajině. Volal především po systémech protivzdušné obrany, protože v zimě Rusko opět zesílilo raketové útoky. „Rusko zaútočilo na civilní infrastrukturu, lidi, školky, školy, elektřinu. Celkem šlo o 500 zásahů raketami a drony. Podařilo se nám odrazit v průměru 70 % těchto útoků. Bohužel došlo k obětem na životech. Vyjadřuji soustrast těm, kteří ztratili své blízké,“ řekl Zelenskyj.
Na slova ukrajinského prezidenta upozornila americká zpravodajská stanice CNN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.