„Hamáček ukazuje svaly, šlápl vedle.“ Hrnčíř z SPD jde po krku také Vojtěchovi, chce jejich hlavy? Jde o tyto nákupy

08.04.2020 19:58 | Zprávy

ROZHOVOR „Dokud nebude k dispozici účinný lék nebo vakcína, nemůžeme si dovolit samovolné šíření koronaviru v populaci,“ myslí si poslanec SPD Jan Hrnčíř. Podivuje se nad aktuální činností Jana Hamáčka; domnívá se, že ministr vnitra svým tvrdým postojem šlápnul vedle. Skutečnost, že ochranné pomůcky nakupují paralelně dvě ministerstva, a navíc každé za úplně jiné částky, považuje vystudovaný ekonom Hrnčíř za naprostý nesmysl a požaduje, aby byla vyvozena osobní i hmotná odpovědnost. Vládu kritizuje za nekoncepčnost přijatých opatření a čtenáře seznamuje s tím, jak by krizi chtělo řešit hnutí SPD. Vyjádřil se i k tomu, zda bychom se měli zbavit koruny ve prospěch eura.

„Hamáček ukazuje svaly, šlápl vedle.“ Hrnčíř z SPD jde po krku také Vojtěchovi, chce jejich hlavy? Jde o tyto nákupy
Foto: Archiv J. Hrnčíř
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Vede se debata, zda je lepší upřednostnit ekonomiku, či zdraví. Kupříkladu Roman Šmucler dává najevo, že už by mělo docházet k rozvolnění restriktivních opatření; klíčem je, podle něj, někam zavřít důchodce a nikam je nepouštět, neboť právě oni jsou nejvíce ohroženou skupinou. Jak byste dál postupoval?

Ochrana životů a zdraví obyvatel je klíčová. To znamená, že dokud nebude k dispozici účinný lék nebo vakcína, nemůžeme si dovolit samovolné šíření koronaviru v populaci. Samozřejmě, že nouzový stav a zastavená ekonomika a veřejný život nemohou trvat donekonečna. Pokud by vláda neignorovala varování a zajistila včas ochranné prostředky pro obyvatele, nemuselo dojít k tak restriktivním opatřením. Naštěstí šikovností našeho národa se podařilo v domácím prostředí nedostatek roušek a respirátorů poměrně rychle nahradit.

Nepochybně, při dodržování hygienických opatření, je možné postupné otevírání prodejen a restaurací. Pokud bude i nadále příznivá prognóza, mohly by se v květnu otevřít i školy, neb koronavirus se mezi dětmi a mládeží prakticky nerozšířil.

K obratu možná opravdu dojde. Epidemiolog Roman Prymula o víkendu otočil a domnívá se, že nejlepší by bylo populaci v této fázi promořit a že k tomu nakonec nevyhnutelně musí dojít. Zpochybnil důvěryhodnost dat z Číny a uvedl, že kdyby byl na obzoru v horizontu měsíců lék, bylo by lepší držet tvrdá opatření, ale jinak je prý lepší nastartovat ekonomiku a populaci cíleně promořit. Souhlasíte? A je namístě Prymulovi vyčítat změnu názoru uprostřed boje?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

21:23 „Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

„Pořád doufám v pozitivní posun, ale bude to těžký,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. St…