Profesor Sachs uvedl, že ve Washingtonu jsou různé frakce. Někteří, jako např. více než osmdesátiletý Mitch McConnell, chtějí, aby si USA udržely „prvenství“, tedy masivní investice do zbrojení, aby byly USA připraveny na všechny možnosti při případném konfliktu s Ruskem nebo Čínou. Podle Sachse žije McConnell v naprosto vybájené minulosti. „To je stará škola a je velmi silná a má silné zájmy, protože je to největší byznys ve Washingtonu, asi 1,5 bilionu dolarů ročně na válečnou mašinérii a Mitch McConnell ji absolutně reprezentuje,“ shledal.
Pak jsou skupiny, které si myslí, že Rusko není pravý nepřítel USA, válka na Ukrajině by se měla ukončit, ale jen proto, aby se USA připravily na válku s Čínou. Což je prý taková „střední cesta“. Sachs poznamenal, že ve Washingtonu všichni mluví o válce s Čínou v roce 2027. Je zmíněna ve strategii amerického námořnictva, stejný rok byl zmíněn i v článku v New York Times.
K tomu Sachs přidal vtipnou historku, že pak napsal redaktorce, která tento článek napsala, a sarkasticky jí poděkoval, že tento článek napsala teď, před válkou, takže si ho Sachs mohl přečíst, protože po válce s Čínou už bude mrtvý. Redaktorka mu odepsala, že třikrát do článku dala větu, že Pentagon si tuto válku nepřeje. Ale editor listu tuto větu třikrát vyškrtl. Pak je skupina, která do války jít nechce, protože vidí, že Spojené státy nejsou vojensky ohrožené. Takže chtějí, aby se USA věnovaly obchodu a vyvíjení nových technologií. Takoví lidé jsou např. v Trumpově týmu, který se ujme moci. „Je to pravděpodobně nejdůležitější otázka dneška, která z těchto skupin bude u moci v nové vládě,“ konstatoval Sachs.
Ohledně Bidenovy vlády Sachs řekl, že byla úplnou katastrofou. Dodal, že sám je kverulant, ani jedna z vlád USA od Clintona dál mu nepřipadala dobrá. Ale Bidenova byla prý výjimečně špatná. „Zatáhla nás do konfliktů, přiblížila nás jaderné válce, nemá ani trošku diplomacie,“ zmínil a dodal, že diplomacií nemíní, že se USA baví se svými menšími spojenci, ale s těmi, kteří jsou na druhé straně. Jako zvláště hloupé mu přijde, že spolu celé roky nehovořili ministři zahraničí USA a Ruska. A od února 2022 spolu nehovořili ani prezidenti těchto zemí.
Sachs mimo jiné popsal protesty v Gruzii jako „takový typický malý pokus o změnu režimu“. „Neuspěje, ale cíl je destabilizovat ten region, vliv USA je tam naprosto jasný,“ řekl. Všímá si také situace v Rumunsku, kde kvůli údajnému ruskému vměšování ústavní soud zrušil první kolo voleb. „Takové věci vidíme všude,“ konstatoval.
Trump a další politici by podle Sachse měli Bidenovi vzkázat, že už nemá mandát na to Spojené státy nadále ohrožoval. Jako největší hrozbu vidí právě provokace ze strany USA, jako na Ukrajině, na hranicích Ruska, na Dálném východě. Snaha „svázat Trumpovi ruce“ je podle něj neústavní a nezodpovědná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta