„Homosexualita je běžná u celé řady živočišných druhů, od tučňáků až po některé druhy primátů,“ píše se na webu veřejnoprávní České televize.
Tato věta uvádí článek, který ČT zveřejnila a který se zabývá homosexualitou u zvířat, přesněji řečeno jejím mapováním u tlupy opic druhu makak rhesus.
Podle této studie citované Českou televizí je homosexuální styk mezi makaky zcela přirozený, i když výraz „přirozený“ vědci používají neradi, protože má jen vágně definovaný význam, respektive si ho lidé vykládají velmi různorodě.
Výzkum prý ukazuje, že samci, kteří spolu souloží, mají evoluční výhodu oproti svým čistě heterosexuálním protějškům. Drží totiž spolu a podporují se navzájem v soubojích s jinými samci.
„Když se spolu samci makaků páří, vzniká mezi nimi svazek, který přesahuje běžné ‚kamarádství‘,“ píše se doslova v textu.
Zmíněné nadstandardní kamarádství má zřejmě pozitivní vliv i na boj, který mezi sebou vedou samci o samici.
Homosexualita je běžná u celé řady živočišných druhů, od tučňáků až po některé druhy primátů. Podle studie zveřejněné na začátku července v časopise Nature Ecology and Evolution je toto chování u nejbližších příbuzných člověka velmi přirozené a rozšířené.https://t.co/F2Qf5QeQY3
— ČT24 (@CT24zive) July 14, 2023
„V těchto bojích vítězí silnější samci – ale ne vždy jsou vyrovnané, někdy si totiž navzájem ti spřátelení pomáhají. A nový výzkum prokázal, že ti, kteří spolu mají pohlavní styk, si pomáhají víc,“ přináší studie důkazy o tom, že homosexuální, resp. bisexuální samci se při konfrontacích spojují proti samci heterosexuálnímu a v takto „nefér“ vedeném souboji vítězí.
Dalším zajímavým objevem je to, že tito opičí samci nebyli striktně homosexuální, a měli pohlavní styk i se samicemi. Podle článku navíc měli bisexuální makakové více potomků než jejich heterosexuální protějšky. To je vysvětleno tak, že pokud se homosexuální/bisexuální samci spojí a v souboji o samici porazí heterosexuálního protivníka, mají pak přístup k více samicím a v důsledku toho i více mláďat.
Opice - ilustrační foto PL
A tito jejich potomci pak mají zase vyšší pravděpodobnost, že se budou chovat stejně – homosexuální sex je totiž u nich alespoň částečně dědičný, tvrdí Česká televize na základě zmíněného výzkumu.
Zda je možné předpokládat podobné chování i u lidí a homosexuálové ve spojení s bisexuály mohou v tomto směru ohrožovat šance heterosexuálů, není známo. Sami autoři studie uvádějí, že vztahy, které mezi sebou primáti mají, jsou značně odlišné od těch lidských.
Přesto autoři doufají, že by výsledky výzkumu mohly pomoci s vysvětlením původu a smyslu homosexuality u lidí.
„Bohužel mezi některými lidmi stále panuje přesvědčení, že sex osob stejného pohlaví je ‚nepřirozený‘, a některé země bohužel stále prosazují trest smrti za homosexualitu. Náš výzkum ukazuje, že stejnopohlavní chování je ve skutečnosti mezi zvířaty velmi rozšířené,“ dodávají vědci.
Na závěr je třeba uvést, že šéfem výzkumného týmu byl známý britský vědec Vincent Savolainen, autor tzv. ‚Darwinova paradoxu‘. Ten už v roce 2016 začal pracovat na zvířecí homosexualitě, počínaje kapitolou o vývoji homosexuality. Od té doby sestavil tým výzkumníků, kteří spolupracují, aby prozkoumali tuto otázku prostřednictvím terénní práce, genomického sekvenování a nových teoretických modelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.