Rozhovor otevřelo téma Ukrajiny. Silné země, případně EU nebo NATO, by měly podle Havlíčka vyvinout maximální možné úsilí, aby válka na Ukrajině byla ukončena. Na otázku, jaký by v této otázce zaujalo postoj hnutí ANO, pokud bylo ve vládních pozicích, uvedl: „Nedělám si iluze, že by Česká republika, ať už by u moci byla tato vláda nebo vláda naše, že by otočila úplně kormidlem dějin. Ale neměli bychom vidět jen to, co vidět chceme a do nekonečna opakovat, že Ukrajina musí zvítězit, když je čím dál více patrné, že se to blíží k patu nebo dokonce že Ukrajina začne ztrácet. Je třeba vyvíjet maximální úsilí k tomu, aby se skutečně zahájila ta tzv. mírová jednání.“
V tomto kontextu odmítl zvažované vyslání vojáků ze zemí NATO na Ukrajinu. „Uvědomme si, že Ukrajina stojí proti obrovské přesile. Rusko má několikanásobně větší armádu. Co si budeme nalhávat, Rusové jsou v tomto nevyzpytatelní. Naprosto. Z mého pohledu jsou to šílenci. Můžeme se dožít toho, že Ukrajinci přijdou i o další vojáky. A co bude dál? My zásadně odmítáme to, že by tam měla vstoupit vojska zemí NATO,“ pokračoval Karel Havlíček. V inciativě shánění munice pro Ukrajinu by podle jeho slov hnutí ANO zřejmě nemělo problém pokračovat.
Česká vláda v uplynulých dnech pozastavila mezivládní konzultace se Slovenskem, podle premiéra Fialy se obě země liší v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata, zejména příčiny ruské invaze na Ukrajině. Havlíček takové kroky vnímá negativně. „Je to chyba. Vláda může mít jiný názor, než má vláda jiná, ale neměla by si na druhou stranu brát jako rukojmí občany dvou zemí, které k sobě mají nejblíže ze všech zemí, které jsou kolem nás. Neměli by si brát jako rukojmí lidi, jakožto vztahy na úrovni rodin, kultury a podobně. Vláda Petra Fialy zde nepochybně nebude po roce 2025,“ řekl Havlíček v pořadu Interview ČT24.
Že občané nesouhlasí s rozhodnutím vlády Petra Fialy, to lze podle Havlíčka usoudit z toho, jak slabou má vláda důvěru lidí. „Tato vláda má naprostou důvěru dvou procent lidí. Jí už věří pouze její přímí příbuzní. A to mám pocit, že už i oni od ní utíkají. Zní logicky, že s tímto krokem bude většina lidí nesouhlasit,“ míní Havlíček.
„Vláda může říct, že s něčím nesouhlasí, ale nemá to dělat tím aktivistickým způsobem, když pražská kavárna zvedne varovně prst a poučuje Slováky, to není správná cesta. Toho bychom se měli vyvarovat, vláda má jednat na diplomatické úrovni,“ dodal místopředseda Poslanecké sněmovny.
Sešel by se ministr zahraničních věcí pod Havlíčkem coby premiérem s šéfem ruské diplomacie Lavrovem, jak to začátkem března učinil slovenský ministr zahraničí? „Ne,“ odvětil bez váhání Karel Havlíček.
Stranou nezůstalo ani třaskavé dění kolem Havlíčkova stranického šéfa Andreje Babiše. Příští týden se uskuteční mimořádná schůze Sněmovny kvůli jeho komunikaci. Poté, co ministr Lipavský v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Expremiér v reakci na dotaz ČTK označil za hrozbu pro českou bezpečnost a suverenitu naopak Piráty a poptával „složku“ na Lipavského e-mailem, který však odeslal na špatnou adresu. Spekuluje v něm i o rodině Lipavského.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská