Publicista Rusek se rozhodl dát si trochu práce, a než čerpat informace z českých médií, zapátrat sám, jak si stojí epidemie v ostatních evropských státech. Pro lepší orientaci a porovnání přidal na svůj facebook grafy s covidovými čísly a podrobným vysvětlením. Přičemž aktuální data vidíte v prvním obrázku (ze soboty) a v druhém obrázku (zřejmě ze včerejšího dne).
Jak sám upozorňuje, velmi podstatná pro nás bude druhá kolonka zleva u prvního grafu ukazující týdenní počet úmrtí a trend. Samotné srovnání podle něj totiž ztrácí váhu, pokud se ani v nejmenším nebere v potaz, že mezi jednotlivými státy jsou značné rozdíly. „Navíc nelze ani srovnávat první a druhou tabulku přímo, protože první tabulka ukazuje dynamiku a trend, pouhý seznam (podle úmrtí) nikoliv,“ podotýká Rusek.
Ani srovnávat krajiny s různou hustotou obyvatel anebo s jiným podnebím/počasím moc nelze. „A taky nejde srovnávat disciplinované Němce nebo Švýcary s ‚chcípl pes‘ Čechy,“ upozorňuje na jeden z rozdílů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.