„Teď vám ukážeme, jak to chodí v Senátu. Konkrétně, jak se kdo choval při schvalování snížení valorizace penzí. Budete se divit, jak lze během jednoho dne změnit názor. Uvidíte, jak se hlasuje nohama. A dozvíte se, kdo byl nepřítomen právě jen na to důležité hlasování, které bere seniorům dříve schválenou valorizaci,“ uvedla další díl pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková s tím, že je třeba mít na paměti, že senátoři si stejně jako ostatní politici od nového roku přidali na platu i náhradách několik desítek tisíc.
V uplynulém týdnu se podle moderátorky čekalo, co udělá Senát jako pojistka demokracie. Zda senátoři schválí snížení valorizace důchodů, které ve stavu legislativní nouze schválila Poslanecká sněmovna.
„První signály – dnes tak módní slovo – vypadaly pro seniory nadějně. Hned dva výbory Senátu změnu výpočtu valorizace penzí v neprospěch seniorů odmítly. Kdo to byl? Opoziční senátoři, a pozor, připojili se i někteří koaliční. Takže seznam našich výborových hrdinů je zde: Michael Canov ze senátorského klubu Starostové a nezávislí, Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a nezávislá Daniela Kovářová.“
Následoval také výčet těch, kteří návrh novely nepodpořili v sociálním výboru, kde navrhoval jeho zamítnutí Miroslav Adámek z opozičního hnutí ANO a připojili se k němu Marek Hilšer a Jiří Vosecký z klubu vládního hnutí STAN.
„Odpor proti zákonu ale některým vydržel jen 24 hodin,“ všímá si Jana Bobošíková rychlé změny postojů některých zákonodárců.
„Například Hana Kordová Marvanová, která hlasovala den předem o zamítnutí snížení valorizace penzí, se při rozhodujícím hlasování zdržela. Stejně se zachoval senátor Marek Hilšer. Daniela Kovářová, která také ve výboru hlasovala proti návrhu, se v rozhodující chvíli také zdržela. Ale ještě před hlasováním k zákonu vystoupila. A nechala nahlédnout do senátního zákulisí i do své mysli,“ uvedla moderátorka a pustila záznam z části vystoupení senátorky Kovářové.
„Je to vždycky tristní vystupovat po obědě, když usínáme,“ popsala Kovářová atmosféru jednání v odpoledních hodinách a pokračovala s tím, že se obrátila na ministra Jurečku a poodhalila, co ministrům a poslancům jde hlavou, když se účastní jednání Senátu.
„Jen si tady pindejte, musíme to nějak přežít, hlavně aby mi ten návrh schválili, a pak jedeme znovu močálem černým kolem bílých skal“.
Bobošíková pokračovala dále přehledem o tom, jak hlasovali o zákonu, kvůli kterému se Sněmovna zmítala v obstrukcích, jednotlivé senátní kluby. Proti snížené valorizaci důchodů byl celý klub hnutí ANO a ČSSD a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Z vládních klubů hlasovali proti návrhu dva členové klubu SEN 21 a Piráti – senátor Láska a Lukáš Wagenknecht, další tři senátoři tohoto klubu se hlasování zdrželi. Proti návrhu byli také dva senátoři klubu hnutí STAN a senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL.
„Nás ovšem zaujala pětice omluvených senátorů,“ upřesnila Jana Bobošíková.
„Zatímco profesor Jan Pirk byl z jednání Senátu řádně omluven, jeho tři kolegové z klubu ODS a TOP 09 a dva z klubu STAN byli omluveni právě z hlasování o valorizaci. Prošli jsme záznamy hlasování Lumíra Aschenbrennera zvoleného za koalici ODS, TOP 09, lidovce, Agrární demokratickou stranu a monarchisty. Ten se zúčastnil všech osmi hlasování, která důchodovému zákonu předcházela – a právě na něj se omluvil a do Senátu se ten den už – alespoň podle hlasování – nevrátil,“ všimly si autorky pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková a Hana Lipovská.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA