Již 500 dnů na východě Ukrajiny probíhá plnohodnotný válečný konflikt mezi Ruskou federací a kyjevskou vládou podporovanou Západem. Jedná se o nejrozsáhlejší přímou vojenskou konfrontaci na území evropského kontinentu od konce druhé světové války. Zatímco Kyjev a západní státy považují válku za nevyprovokovanou agresi Ruska, Moskva z rozpoutání konfliktu naopak obviňuje NATO, jež viní z expanze na východ, a kyjevskou vládu, jíž klade za vinu politiku vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu na východě Ukrajiny od roku 2014.
O dopadech války na ukrajinskou společnost a ekonomiku svědčí údaje získané mezinárodními organizacemi. Od 24. února 2022, kdy Moskva zahájila rozsáhlé vojenské akce proti Kyjevu, ze země podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odešlo 6,3 milionů lidí. Podle informací Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zemřelo přes 9 tisíc civilistů a téměř 16 tisíc jich bylo zraněno. Ukrajinská ekonomika se za rok 2022 zmenšila o 29,1 %. Válečné škody podle odhadů Kyjevské ekonomické univerzity dosahují 143 miliard dolarů. Kyjev zároveň více než sedminásobně zvýšil své výdaje na zbrojení na 44 miliard dolarů.
Milník 500 dnů války vzbudil ohlasy i na české politické scéně. „Dnes je to 500 dní, co se Ukrajina brání Rusku. Ukrajinci mají můj obdiv. A podporu naší země. Tahle vláda (ostatně jako žádná vláda) nedělá vždycky všechno správně. V postoji k Ukrajině ale od prvního dne až dodnes obstála. Díky všem, kdo v tom vládu podporují a Ukrajině pomáhají,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.