„Kdo by na to měl nervy, může vydělat.“ Expert opatrně ukázal, kam dát během války na Ukrajině peníze

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.04.2022 13:20 | Komentář

„Lidé by sami měli začít činit kroky, aby se s inflací utkali, a ještě jsme nedošli k tomu nejhoršímu. Samozřejmě, že inflace je děsivá, ale pokud má někdo stálou mzdu, je to schůdné.“ Ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda se domnívá, že je nutné se připravit na horší časy. Právě proto prý česká vláda nechce vystřílet všechny náboje. Pokud by došlo na vypnutí plynu a ropy z Ruska, mnoho firem by totiž muselo propouštět.

„Kdo by na to měl nervy, může vydělat.“ Expert opatrně ukázal, kam dát během války na Ukrajině peníze
Foto: Repro Twitter
Popisek: Válka na Ukrajině

Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že chápe nespokojenost řady lidí ohledně toho, jak vláda v současné krizi postupuje, ale postup samotný považuje za správný.

„Myslím, že vláda se snaží spíše dostávat svým předvolebním slibům. Slíbila, že bude klást důraz na střídmost ve veřejných výdajích, což dodržuje, byť nás to nejhorší ještě určitě čeká. I ona nakonec tlaku veřejnosti podlehne a bude činit podobné kroky jako vláda Babišova. Prostě situace a nespokojenost veřejnosti ji k tomu donutí. Vláda činí kroky, které jsou zatím spíše slabšího rázu – mám na mysli kontrolu cen pohonných hmot marží čerpacích stanic, to ji vlastně nic moc nestojí a může to mít určitý efekt. Ovšem zatím nepřistoupila k opatřením, jako je snížení DPH, zastropování cen, a do určité míry to má ekonomický smysl,“ řekl ekonom.

Podle něj by zastropování cen znamenalo, že ceny budou reálnější, jen částku nad stanoveným stropem by doplatil někdo jiný – tedy stát. A protože stát sám žádné peníze nemá – pouze daně a dluh (což jsou dle Kovandy také daně, jen budoucí), znamenalo by zastropování, že vše stejně nakonec zaplatí daňoví poplatníci. „Cestou snížení DPH jde Polsko u pohonných hmot a potravin, takže budou sice nějaký čas levnější, ale co se stane, až se DPH vrátí? Ceny dramaticky narostou, takže problém jen odsunou. Bude je to stát desítky miliard a místo v lednu přijde obří inflace v srpnu, to je celé. I když se mluví o Babišově a Fialově drahotě, tak toto je drahota, která vzniká ve světě, a čeští politici na ni nemají vliv. Hovořit proto o Babišově drahotě nebylo korektní, většina inflace už loni přišla ze zahraničí – a ani nyní není korektní mluvit o Fialově drahotě, protože většina inflačních tlaků přichází ze zahraniční a vláda s tím nemůže nic dělat,“ vysvětlil Lukáš Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Zneužívání dávek

Je fajn, že myslíte na starší lidi, ale na druhou stranu, jak je možné, že se ani vám v předchozích letech nepodařilo vyřešit problém se zneužíváním sociálních dávek? Jak je možné, že je někteří pobírají, i když roky nebo vůbec nikdy pořádně nepracovali? Ba dokonce se jim život z dávek vyplácí?!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plno Ukrajinců, seženete všechno. Kontroly? Na plzeňském „blešáku“ se to řeší jinak

4:44 Plno Ukrajinců, seženete všechno. Kontroly? Na plzeňském „blešáku“ se to řeší jinak

Bleší trh, kde najdete oblečení, nejrůznější použité domácí harampádí, mnohokrát použité nástroje, o…