Prezident Zelenskyj tento měsíc představil svůj Plán vítězství, kde mezi hlavními návrhy byla výzva, aby Ukrajina dostala „okamžitou“ pozvánku ke vstupu do vojenské aliance NATO. Tento týden zdůraznil, že pro Ukrajinu je „zásadní“, „aby pozvání obdržela během války“.
Server Politico uvedl, že Washington a Berlín zpomalují proces, kterým se Ukrajina snaží získat pozvání do NATO. Učinil tak s odkazem na zdroje z USA a Severoatlantické aliance, které si přály zůstat v anonymitě. Na základě nejnovějších interních diskusí hovořily o tom, že Německo a USA patří k velmocím, které pomalu odmítají Zelenského výzvu k urychlenému přijetí do NATO. Klíčoví členové aliance se mají obávat, že dojde zatažení aliance do války s Ruskem.
Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek odmítl žádost Ukrajiny o okamžitý vstup do NATO, kterou vznesl prezident Volodymyr Zelenskyj, když západním spojencům představil svůj Plán vítězství. Připomněl, že v minulosti byla k ukrajinskému členství popsána perspektiva v dlouhodobějším horizontu, a to na summitech NATO ve Vilniusu v loňském roce a poté ve Washingtonu letos v létě, uvedla agentura AFP.
Scholz v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ZDF potvrdil svůj postoj, že konflikt nesmí přerůst v přímou válku mezi Ruskem a NATO, což je všem členům aliance jasné. „Je důležité si uvědomit, že země ve válce se rozhodně nemůže stát členem NATO. Všichni to vědí, v tomto ohledu není sporu,“ prohlásil německý kancléř Scholz.
Zopakoval také svůj nesouhlas s dodávkami raket dlouhého doletu Taurus, které by mohly dosáhnout cílů hluboko uvnitř ruského území a o které Ukrajina dlouhodobě žádá.
Německo a USA ale nejsou jediní, kdo brzdí snahu Ukrajiny dostat se do NATO. Maďarsko a Slovensko se také brání, ale vycházejí z jiných východisek. Jejich současní populističtí vůdci zastávají obecně prokremelskou linii, maďarský premiér Viktor Orbán zablokoval prostředky EU na vyzbrojování Ukrajiny a vystoupil z programu NATO na zasílání smrticí pomoci Kyjevu, píše Politico.
Poukazuje na další další země, které nechtějí na žádost Kyjeva rychle reagovat. „Země jako Belgie, Slovinsko nebo Španělsko se schovávají za USA a Německo. Zdráhají se,“ uvedl jeden z nejmenovaných představitelů NATO. Druhý úředník uvedl, že země „to podporují abstraktně, ale jakmile se to přiblíží k realizaci“, začnou proti této myšlence více veřejně balancovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.