„Kdybych to dělal já…“ Konkrétní námitky k článku o Nord Streamu

11.02.2023 20:40 | Zprávy

Politolog Mauro Gilli na twitteru reaguje na komentář amerického investigativního novináře Seymoura Hershe. Podle něj za sabotáží Nord Streamu stojí Američané. „Mně to připadá jako skvělý hollywoodský scénář,“ říká Gilli. Analytik Oliver Alexander upozorňuje na nesmyslnost vysvětlení i z toho důvodu, že nedává smysl, proč by Biden nechal poničit jen tři plynovody ze čtyř.

„Kdybych to dělal já…“ Konkrétní námitky k článku o Nord Streamu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Únik plynu z plynovodu Nord Stream

Koncem září 2022 byly poškozeny plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři, přepravující plyn z Ruska do Evropy. Švédsko jako první výbuchy označilo za sabotáž a teroristický čin. Seymour Hersh obviňuje americkou vládu. Podle analytika Olivera Alexandra, jehož analýzy vyšly např. v listech The Washington Post a Reuters, „má však Hershova teorie více děr než samotný plynovod“. Zvláštní je už jen to, že Hersh má všechny informace od jediného nejmenovaného zdroje, který měl očividně přístup ke všem informacím a k procesu plánování sabotáže. Z Hershova popisu události to navíc vypadá, jako by CIA ani nevěděla, že bude útočit na plynovody.

„Mně to připadá jako skvělý hollywoodský scénář, spíš než přesný popis událostí,“ napsal na svém twitteru o Hershově odhalení Gilli. Hersh píše, že v červnu minulého roku během cvičení BALTOPS potápěči námořnictva umístili výbušná zařízení, které se dají dálkově spustit, a ty o tři měsíce později poničily plynovody. Podle Gilliho už jen uspořádání cvičení v oblasti, ve které se o pár měsíců později plánuje velká, tajná sabotáž, nezní moc chytře. Upozorňuje i na to, že to nedává smysl ani z hlediska budoucího možného popření, že s tím měli něco společného. „Navíc myšlenka, nechat tam tato výbušná zařízení po dobu tří měsíců se zdá být poněkud divoká,“ dodává. Zbytečně se tím zvyšuje riziko jejich objevení a tím prozrazení celé operace. Hersh však přišel i s myšlenkou toho, jak CIA zařízení zamaskovalo a pro ruský systém se tak jevilo jako součást přírody. Gilli tuto myšlenku vyvrací už jen z důvodu, že výbušná zařízení neprodukují žádné zvuky. Nicméně, i kdyby nějaké vydávaly, moře by je „kvůli slanosti vody“ rozhodně nezamaskovalo. „Jeho vysvětlení nedává smysl.“ říká a dodává, že je možné, že zmínkou o kamufláži kvůli slanosti vody chtěl Hersh pouze oslnit čtenáře znalostí, že slanost vody ovlivňuje šíření zvuku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

6:50 Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

Pachatel útoku na vánočních trzích v Magdeburku byl před několika lety hostem britské veřejnoprávní …