,,Kecáš blbosti." ČT se zatřásla: Legenda proti USA. Kolega jen koktal

07.07.2021 12:27 | Glosa

VZPOMÍNKY A PERLY Česká televize má zejména od nástupu prezidenta Bidena pověst výrazně proamerické vysílačky. Ne vždy to tak ale bylo. Málokdo si dnes vzpomene, že v roce 2007 na veřejnoprávní obrazovce zaznívaly i výrazně protiamerické názory. A ne od ledaskoho, od režisérky Věry Chytilové. Proti ní debatoval senátor ODS a herec Tomáš Töpfer, kterého režisérka vydráždila neustálým skákáním do řeči a argumenty o penězích a úplatcích. Dodejme, že radar se nakonec nepostavil rozhodnutím prezidenta Obamy. Video sporu režisérky s hercem je dodnes hitem internetu.

,,Kecáš blbosti." ČT se zatřásla: Legenda proti USA. Kolega jen koktal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Protesty proti stavbě amerického radaru v ČR jsou dnes některými prohlašovány za první epizodu ruské hybridní války na našem území. Předobraz všech pozdější bitev s „kremelským narativem“, jako byla běženecká krize, brexit nebo obě volby Miloše Zemana. Bylo by velmi zajímavé, co by na tuto interpretaci dnes řekla jedna z nejvýraznějších osobností na straně odpůrců radaru, režisérka Věra Chytilová. Právě ona svedla legendární televizní souboj s hercem a tehdy senátorem za ODS Tomášem Töpferem.

Za prezidenta George Bushe mladšího USA plánovaly stavbu protiraketového deštníku na území Evropy. Jeho centrem měla být kromě Polska také Česká republika, kde měla stát americká radarová základna. Komplex pod správou Spojených států měl stát v Brdech a jednání s Topolánkovou vládou začala v lednu 2007.

V červenci 2008 byla podepsána smlouva mezi ministry Karlem Schwarzenbergem a Condoleezzou Riceovou. Smlouvu schválil Senát, ale v Poslanecké sněmovně už rozložená Topolánkova vláda nedokázala dát dohromady většinu. Projekt nakonec skončil tak, že v roce 2009 od něj po nástupu nového prezidenta Obamy odstoupily USA.

Proti stavbě radaru, zejména proti tomu, že měl být výhradně pod správou USA, se od počátku zvedla velká vlna společenského odporu. Původním požadavkem bylo referendum, které ale premiér Topolánek odmítl. V debatě o referendu se zaskvěl například někdejší undergroudový básník Ivan Martin Jirous, který vyjádřil názor, že „tento národ je z 85 % blbej jak hovno“.

Později odpůrci požadovali odstoupení od smlouvy. Jako hlavní mluvčí odpůrců se vyprofilovala iniciativa Ne základnám, o které bylo slyšet zejména v roce 2008 na mnoha demonstracích a debatách.

Iniciativu kromě mnoha českých i světových osobností podpořila například i režisérka Věra Chytilová. Temperamentní tvůrkyně legendárního Dědictví anebo Kurvahošigutentag nikdy nešla pro ostré slovo daleko a zde jí vybičovaná atmosféra nabídla skutečně hodně prostoru.

A tak se jednoho dne stalo, že Věra Chytilová usedla ve studiu České televize proti Tomáši Töpferovi. Známý herec a divadelní režisér byl v té době senátorem za vládní ODS a stavbu radaru podporoval.

„Myslím si, že ten radar je nesmyslný a kromě toho je to protiústavní záležitost,“ uvedla Chytilová hned na úvod. Senátor jí citoval několik článků ústavy, ze kterých dovozoval, že když základnu schválí obě komory Parlamentu, bude to ústavně v pořádku. Podpořil jej i moderátor a režisérka se pomalu dostávala do varu.

„Kdyby to bylo ve vládním programu, tak by ta vláda neprošla, pokud by se vědělo, že se tady budou dělat radary, základny a tak dál,“ podotkla. Navíc jí osobně radar připadá jako provokace. „Kdyby byl v Německu, tak byste slyšeli ten jekot,“ následovala další poznámka. Dodala, že radar se má stavět v zalidněné oblasti čtyřicet kilometrů od Prahy, což je absolutní nesmysl. A nediví se, že místní obyvatelé tento nesmysl odmítají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…