S první vlnou veder měly podle TN.cz do Chorvatska dorazit i tisíce turistů. Jenže o některé oblasti prý není zájem a tamní pláže zejí prázdnotou. Zejména střed a jih jadranského pobřeží je prý osiřelý, třeba populární letovisko Makarska mělo mít v červnu o 25 procent méně hostů, než vloni. Primošten dokonce skoro o polovinu.
Jinde situace nemá být tak dramatická, ale i tak je v celém Chorvatsku o 17 procent turistů méně než vloni. A list Slobodna Dalmacija dokonce píše, že v reakci na zdražování na dalmatském pobřeží dokonce turisté ruší prázdninové rezervace. V Egyptě nebo Tunisku totiž seženou týden se službami all inclusive za cenu chorvatské polopenze.
Někde už reagují snižováním cen. Na ostrovech Hvar a Brač klesly ceny o 20 až 30 procent. Naopak spokojeni jsou v Dubrovníku, který se coby historická perla Středomoří orientuje spíše na movitější klientelu.
Ve skupině fanoušků Chorvatska vyvolaly pobavení zejména zprávy o zdražování. Jeden z diskutujících, který prý letos od začátku roku trávil v Chorvatsku zhruba polovinu času, žádné dramatičtější zdražování nepozoruje – na rozdíl od ČR.
„Zase lži a kecy. Teď jsme tam byli 2 týdny a všude plno lidí a je to tam boží,“ zpochybnila jiná diskutující pravdomluvnost českých médií.
Tento pohled podpořil další článek, tentokrát z webu Novinky.cz, který přebral prakticky stejné informace.
„Žurnálové jsou největší zlo na světě! Nechápu, jak jim ještě může někdo věřit,“ zhodnotil jeden z diskutujících.
Jiní se přidali názorem o „bulvárních sra*kách“. Jiní pohotově přidávali fotografie z „úplně prázdných“ pláží.
Jeden ze slovenských diskutujících si také povzdechl nad novinářskou bandou a přidal, že v chorvatském letovisku nakoupí levněji, než doma na Slovensku.
Padly samozřejmě i kategoričtější názory, třeba i takový, že „Jugoši nemakaj, drbou turisty, co to jde, tak ať jdou do p*dele“.
ParlamentníListy.cz získaly informace přímo z Chorvatska, podle kterých k určitému zdražení došlo, není ale zase tak strašné. Zejména ve srovnání s tím, jak se posunula cenová hladina doma v ČR.
„Některé věci jsou tady možná i levnější. To bych řekla, že je například ovoce a zelenina,“ dozvěděli jsme se od jedné z českých turistek. Litr dieselu se podle ní tankuje přibližně za 31 korun. Kopeček zmrzliny v centru vyhlášeného střediska Zadar stojí dvě eura.
A obecně platí, že na ostrovech jsou vzhledem ke složitějšímu zásobování ceny o něco vyšší, než na pevnině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.