„Koho zveme do studia? Tajné.“ Šarapatka žaloval Jourové. Na Radě ČT šikana i výlet

10.03.2021 19:01 | Zprávy

Generální ředitel České televize Petr Dvořák se nemá k tomu, aby splnil usnesení Rady ČT, které po něm chce předložit statistiku účasti politiků ve vysílání veřejnoprávního média. Vládce Kavčích hor označil takové usnesení za šikanózní a účelové, statistiky o zvaní hostů a odmítnutých pozváních jsou podle něj určeny pro interní účely redakce zpravodajství a nijak nevypovídají o vyváženosti zpravodajství. Na programu schůze byla i otázka podoby odměňování generálního ředitele, při jejímž projednávání dokonce hrozilo vypnutí mikrofonů, které přibližují přímý přenos z jednání.

„Koho zveme do studia? Tajné.“ Šarapatka žaloval Jourové. Na Radě ČT šikana i výlet
Foto: FB Xaver
Popisek: Jednání Rady ČT

Netradičně se už před hlasováním o programu strhla na půdě Rady České televize ostrá výměna názorů. Příčinou ale nebylo to, že z něj zmizela souhrnná zpráva o programu ČT24, neboť bod vyřadilo onemocnění radního Romana Bradáče, který měl být jeho zpravodajem. „Jednáme v rozporu s právními předpisy,“ bouřil totiž hned od počátku schůze Zdeněk Šarapatka. „Pokoušíte se ex post doplnit jednací řád,“ vytýkal předsedajícímu a žádal, aby se schůze Rady ČT nekonaly do doby, než bude novelizován. „Před rokem jste takhle jednali na telekonferenci, proč jste tu námitku už tehdy nevznesl?“ zeptal se ho předseda Pavel Matocha. „To není relevantní odpověď, to je jeden o voze, druhý o koze. Navrhuji, aby jednání Rady ČT bylo zrušeno,“ stál si na svém Zdeněk Šarapatka.

Radní, který by už pomalu mohl začít stříhat metr, protože mu v polovině září vyprší šestileté funkční období, a tak si zbývající čas chce zřejmě maximálně užít, zaútočil na Pavla Matochu kvůli neuskutečnění minulé schůze. „Minulé jednání rady jste pár dní před jejím konáním zrušil, teď v mnohem horší pandemické situaci a v nejstriktnějším lockdownu jste ji svolal. Můžete vyloučit, že v době, kdy jste zrušil minulé jednání, jste měl jet na jarní prázdniny?“ obrátil se Zdeněk Šarapatka na předsedu Rady ČT. „To mohu vyloučit,“ reagoval Pavel Matocha. Šarapatkův apel, že schůze se nemůže uskutečnit, když není náležitě upraven jednací řád a ošetřen v něm způsob hlasování při videokonferenci, však nepadl na úrodnou půdu. Všichni ostatní program schválili, Zdeněk Šarapatka se jako jediný zdržel hlasování.

Radní Lipovská mě šikanuje, vztekal se šéf ČT

Bitevním polem mezi většinou radních a generálním ředitelem Petrem Dvořákem se ale tentokrát stala statistika. Ta měla přehledně odhalit, jak je to s četností vystupování politiků ve vysílání České televize. Radní Hana Lipovská navrhla usnesení, že generální ředitel nedodáním materiálu předchozí usnesení rady nesplnil. „To usnesení je zmatečné, protože to předchozí nebylo termínováno, takže nelze tvrdit, že nebylo splněno. Od předsedy Rady ČT jsem dostal po schválení usnesení žádost o další informace, což mě znejistilo. Navíc specificky radní Lipovská používá informace z interních dokumentů na sociálních sítích. Její návrh považuji za lživé, šikanózní a účelové formulování usnesení,“ zlobil se generální ředitel Petr Dvořák na opovážlivou radní.

Přitom právě toto téma, zda Česká televize nezvýhodňuje některé politické strany, jak o tom svého času v souvislosti s protežováním TOP 09 před volbami hovořila analýza Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy, by veřejnost zcela jistě zajímalo. „Dostali jste v pondělí velký rozsah informací. Statistiky tam nejsou proto, že by definice požadavků měla být provedena na jednání Rady ČT. Tím by se zjistilo, jestli jsou to odůvodněné požadavky, nebo jestli na to už Rada ČT nemá právo. Odmítám debatu o těch statistikách, když tu není ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. To usnesení navrhované radní Lipovskou považuji za šikanózní,“ opakovaně si Petr Dvořák posteskl asi nad tím, že s loni zvolenými radními skončily ničím nerušené „staré dobré časy“ osazenstva Kavčích hor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…